Při předávání pacientů do nemocnic podle komise nikdo nechyboval

U sporných případů předávání pacientů pražské záchranky do nemocnic v hlavním městě v minulém týdnu podle odborné komise nikdo nepochybil. Události jsou prý mediálně zkreslené, lidé nebyli v přímém ohrožení života. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) bude přesto o situaci v úterý jednat s primátorem hlavního města Tomášem Hudečkem (TOP 09), řekl dnes novinářům po jednání komise nezávislých odborníků.

Záchranáři si minulý týden stěžovali, že v noci na středu vozili jednoho pacienta po Praze dvě hodiny. Stejně dlouho jim prý trvalo v neděli umístění agresivního a patrně intoxikovaného pacienta. Problém byl podle nich opakovaně s Nemocnicí na Bulovce, ředitelka to odmítla.
 
Ředitelé pražských nemocnic obvinili šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze z toho, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje a dělá si reklamu před podzimními volbami.
 
"Komise zaujala jednoznačné stanovisko, že mediální prezentace případů neodpovídala skutečnému poskytování zdravotní péče," řekl dnes předseda odborné komise a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo. "Spolupráce lékařů na straně záchranné služby a nemocnic byla v zájmu pacienta a dle názoru komise bez pochybení," dodal.
 
Ministr Němeček po zveřejnění případů v médiích uvedl, že bude žádat potrestání případných viníků. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Němeček musí do řešení vložit osobně, dosud to měl na starosti jeho náměstek. Němeček ustavil komisi, chce také vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení počtu akutních lůžek v metropoli. V minulých letech se rušila, teď se prý ukazuje, že chybějí.
 
Praha by podle Němečka měla vytvořit metropolitní plán zdravotnictví, také podle náměstka ředitele pražské záchranky Jaroslava Valáška je nutné systémové řešení a vytvoření koncepce pražského zdravotnictví. Problémy s přebíráním pacientů od záchranky jsou jen v Praze, v jiných krajích ne.
 
Komunikaci záchranné služby a zdravotnických zařízení by podle ministra měl zlepšit elektronický systém, prošel už obnovou, funguje prý nyní dobře. Údaje v něm se ale aktualizují třeba jen dvakrát denně. Ministr také chce, aby pražské nemocnice vybudovaly urgentní příjmy. Hodlá na to získat evropské peníze, síť by mohla být vytvořena do roku a půl.
 
Zprávy o potížích s předáváním pacientů se dostaly do médií letos na jaře. Od té doby podle statistiky záchranné služby komplikací ubylo. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty od záchranné služby musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.
 
zdroj: ČTK