Poznejte kouzlo světlovodů, které přináší denní světlo i do zapadlých částí interiéru

Bydlíte ve starším domě či bytě s nedostatkem světla? Nebo se chystáte stavět rodinný domek a řešíte téma energetických úspor? V současnosti naštěstí již nemusíte spoléhat jen na řešení pomocí žárovek a světlo do místnosti můžete přivést i přirozenou cestou - díky světlovodům. Jak světlovody fungují, jaké jsou jejich výhody a na co se při výběru zaměřit?

Sbírají a vedou světlo do místnosti

Obecně lze říci, že světlovod je stavební prvek, který využívá fyzikálních vlastností odrazu světla k tomu, aby do interiéru budovy přivedl přirozené světlo. „Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která je českým lídrem v tomto segmentu.

Šetří životní prostředí i peněženku

Jeden světlovod ušetří za dobu své životnosti přibližně 66 MWh elektřiny, to je 66 tun oxidu uhličitého a 106 tun uhlí při její výrobě. „Díky dlouhé životnosti světlovodů Lightway jejich ekologický přínos výrazně převyšuje energetickou náročnost na jejich výrobu. Využití světlovodů tak významně přispívá k ochraně životního prostředí a také výrazně snižuje náklady na energie,“ dodává Jakub Brandalík.

Jak vybrat ten správný?

„V první řadě doporučuji vybírat skleněné světlovody, které oproti plastovým mohou přivést do interiéru až o 50 % více světla, a to platí jak pro venkovní, tak pro vnitřní část. Pro instalaci na střeše volte skleněné kopule, které sbírají daleko více denního světla i v případě, že nesvítí slunce. Pokud si pořídíte světlovod s křišťálovou kopulí Bohemia Crystal, tak nejenže získáte více denního světla do interiéru, ale také výhody, že se střešní část světlovodu nebude špinit ani stárnout. Jejich životnost je až 100 let, “ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Pozor dejte také na kondenzaci, každý světlovod musí mít dobře vyřešenou izolaci, aby nedocházelo k teplotním ztrátám. Nepodceňujte ani výběr vnitřního povrchu tubusů. Světlovody, které mají reflexní povrch uvnitř tubusu vyrobený z opravdového stříbra, pustí do interiéru až o 48 % více světla než hliníkové tubusy.

Světlovod jako designový prvek interiéru

Světlovody dnes ale nejsou jen pouhým zdrojem denního světla s klasickými plochými rozptylovači uvnitř místnosti. Společnost Lightway nabízí také designové kousky z českého křišťálu, které představuje ve speciální kolekci s názvem CRYSTAL. Křišťál ve světlovodech nejen přenáší beze ztrát celé barevné spektrum světla a interiér rozzáří slunečním svitem v celé jeho kráse, ale nabízí také designový rozptylovač světla z masivního, ručně broušeného křišťálového skla do luxusních interiérů.

Více na www.lightway.cz .