Za vínem do Toskánska: Rodinné vinařství Antinori

Toskánsko je opravdovým pokladem Itálie. Každoročně sem míří nespočet turistů připravených objevovat nejen památky a krajinu plnou rozlehlých vinic, ale také ochutnat vytříbenou toskánskou kuchyni, ke které neopomenutelně patří víno. Podzim je tak ideálním obdobím pro návštěvu této malebné italské oblasti. Mezi vyhlášená místní vinařství patří Antinori, které má velmi dlouhou a pestrou rodinnou historii trvající již po 26 generací a vína vyrábí již přes 600 let.

Vinice rodiny Antinori a chrám zasvěcený vínu

Toskánské vinice Antinori se rozléhají jižně od Tenuta Tignanelo (cca 3 km) nedaleko Sambuca Val di Pesa, kde se nachází 220 hektarů pozemků Badia a Passignano. Tyto pozemky s vápencovým podložím leží v nadmořské výšce 250-300 metrů a patří mezi nejkrásnější a nejúrodnější vinice v oblasti Chianti Classico. Na 50 hektarech vinic jsou zde vysázeny ty nejlepší klony Sangiovese. Některé pocházejí z velmi starých vinic z Tignanella, některé (i tisíc let staré) z národního archivu ve Florencii. Na jednom hektaru je 5 000 až 7 000 sazenic. Část vinic je pak osázena také odrůdami Cabernet Sauvignon a Syrah. 

Další vinařství rodiny Antinori - Guado al Tasso se rozléhá na toskánském pobřeží v Maremma, 96 km jihozápadně od města Florencie s rozlohou téměř 1 000 ha. Vinice Guado al Tasso (celkem 300 hektarů) se táhnou dolů směrem k moři z krásně zelených hor, obklopující staré vesnice v Bolgheri, a leží ve výšce mezi 45 a 60 metry. Celé této překrásné planině se říká „Bolgherský amfiteátr“. Hory zde totiž obklopují planinu až k moři a utváří tak přírodní amfiteátr.

„V okolí vinic pak naleznete chrám zasvěcený vínu Antinori nel Chianti Classico, který se nachází ve městě Bargino, kde je citlivě vsazený do scenérie plné vinic, olivových hájů a dubového porostu. Můžete zde nasát atmosféru linií působivé sklepní architektury, procházet se prostory s uskladněnými sudy nebo nahlédnout do práce místních zaměstnanců, kteří vám vysvětlí různé fáze výroby vína. Součástí sklepních prostor je i muzeum, kde je k vidění část z historické umělecké sbírky rodiny Antinori společně s díly mezinárodně uznávaných umělců, mezi které patří Yona Friedman, Rosa Barba a Jean-Baptiste Decavele,“ doporučuje Kamil Gruncl z Global Wines.

Pokud milujete víno a rádi si jej vychutnáte nejen na českých a moravských vinicích, výlet do italského Toskánska je ideální volbou. Kromě jedinečného vína na vás zde čeká také krásná příroda, nenapodobitelná gastronomie i spousta turistických lákadel.