Vyšetřuje se podvodný prodej aut přes internet

Pražští kriminalisté vyšetřují podvodný prodej aut přes internet, při němž pachatelé připravili zákazníky o stovky tisíc korun. Při vyšetřování spolupracují prostřednictvím Interpolu s britskými policisty. ČTK o tom dnes informovala policejní mluvčí Eva Kropáčová. Zájemce o koupi nápadně levného auta přes internet policie nabádá k opatrnosti.

"Muž vystupující pod jménem Martin Lemans přislíbil několika osobám zprostředkování nákupu a dovozu vozidla z Velké Británie. Všem zájemcům cestou e-mailů sdělil podmínky prodeje a převozu vozidla, které si vybrali na internetu," uvedla mluvčí. I když nikdo ze zákazníků auto ani Lemanse nikdy neviděl a cena prodávaného vozu byla velmi nízká, lidé poslali na udaný účet zálohu ve výši desítek tisíc korun. Po převodu peněz s nimi však prodejce přestal komunikovat a žádné auto nedostali. Podle Kropáčové kriminalisté evidují několik případů, při nichž si pachatel přišel na stovky tisíc korun.

Policie případné zájemce o koupi levného auta prostřednictvím internetu nabádá k opatrnosti. Kupující by kontakt s prodávajícím neměli omezovat jen na e-mailovou poštu, pokud jde o obchodníka, měli by si prohlédnout jeho internetové stránky a vyhledat kontakty a informace o sídle a právní formě společnosti. "Vždy vyžadujte fyzickou prohlídku vozidla i testovací jízdu a neposílejte dopředu žádné zálohy," upozornila Kropáčová. V případě, že cena vozidla je oproti průměru nízká, by podle ní zákazníci měli být velmi obezřetní.

zdroj: ČTK