Tvrdý alkohol se v Praze vrací na pulty obchodů a do barů

Tvrdý alkohol se vrací do regálů obchodů i na pulty pražských barů. Některé podniky už dnes ve státní státek bez problémů nabízely široký sortiment lihovin s tím, že jde o zboží vyrobené do letošního roku. Jinde je naopak zřejmý nedostatek jasných informací a obchodníci si dávají čas s plným obnovením prodeje podle nových pravidel až do pondělního rána.

Už ve čtvrtek večer otevřeli v restauraci U Sádlů na pražských Vinohradech v souladu s nařízením ministerstva vnitra lahve vyrobené před začátkem letošního roku. "Prodáváme jenom 'jedenáctku'," řekl ČTK tamní barman a měl na mysli alkohol s ročníkem 2011. "Potom, co jsme to začali prodávat, už máme dneska málo. Čekáme, až dodají nové lahve, ty s těmi novými kolky," dodal.

"Kdo přežil prohibici, nepřežije dnešní noc," hlásal ještě ráno reklamní poutač před jedním z barů na Náměstí Míru. Prohibice byla v ČR v polovině září zavedena kvůli sérii otrav metanolem, které si v celé zemi vyžádaly přes 25 obětí. Desítky lidí jsou v nemocnicích, policisté už zřejmě dopadli pachatele.
 
Naproti tomu v Café Braun nedaleko náměstí I.P. Pavlova se tvrdý alkohol ani dnes zatím neprodával. "Nějak nevíme, co, kdy, jak, proč. Máme otevřené lahve single malt whisky a vyhodit je, tak by majitel asi zemřel," poznamenal mladík, který stál za pultem. Situaci si provozovatelé chtějí vyjasnit do pondělka, kdy plánují obnovit plný provoz podniku.
 
Podobně bez informací si připadal i vietnamský majitel prodejny smíšeného zboží nedaleko Riegrových sadů. V poloprázdných výlohách dnes nabízel jen lahve s vínem. Také on prý sortiment tvrdého alkoholu začne prodávat až v pondělí.
 
V samoobsluze Albert v suterénu Vinohradské tržnice byla i dnes před pulty cedule s informacemi o prohibici. Přesto se do regálů vrátily lahve s rumem, fernetem i levnější whisky či brandy. "Prodáváme jen to, co smíme," poznamenala prodavačka, která zrovna zboží vyrovnávala na pult.
 
Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu přes 20 procent uvolnil ve čtvrtek odpoledne ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v souladu se středeční dohodou vlády. Prodávat se opět smí veškerý alkohol vyrobený do 1. ledna 2012 a také alkohol "po prohibici", s novými kolky. U zboží zadržovaného ve skladech mají majitelé 60 dní na získání potvrzení o nezávadnosti a pak také tyto lihoviny mohou prodávat. Otevřené lahve by měly být zlikvidovány. Pokud to však majiteli například drahého archivního alkoholu stojí za to, může si pro konkrétní lahev opatřit potřebné potvrzení.
 
zdroj: ČTK