Středočeští silničáři ušetřili díky mírné zimě skoro 190 mil.Kč

Středočeští silničáři díky mírné zimě výrazně ušetřili, náklady jim klesly o více než polovinu. Od loňského listopadu do letošního února stála zimní údržba krajských silnic 129 milionů korun, což je v meziročním srovnání o 189 milionů méně. Ušetřené prostředky budou využity na údržbu silnic v letním období, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. 

Průměrně stojí silničáře ve středních Čechách údržba silnic za jednu zimu 350 milionů korun, loni to bylo dokonce 374 milionů korun. V této zimní sezoně kraj do konce února utratil 129 milionů korun, za stejném období o rok dříve ho zimní údržba vyšla na 318 milionů. 
    
"Mírná zima nám tedy šetřila náklady na posypy cest, pluhování a hlavně nepoškodila silnice v takovém rozsahu jako v období silných mrazů," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD). 
    
Středočeský kraj vynakládá na běžnou údržbu silnic druhých a třetích tříd každým rokem kolem miliardy korun. V letech 2011 a 2012 to bylo zhruba 1,1 miliardy, loni 922 milionů a letos půjde na údržbu silnic 1,388 milionu korun. Z toho je však 500 milionů určeno na odložené financování, na údržbu a opravu vozovek tak bude reálně využito 888 milionů korun. 
    
Na to, aby kraj udržel svoje silnice v dobrém stavu, by podle Řiháka potřeboval daleko více peněz. "Částka, kterou máme pro letošní rok ve výši téměř 1,4 miliardy korun, odráží spíše spodní hranici udržitelnosti. Takže ani ta naše letošní úspora po zimě nemůže dorovnat naši finanční potřebu na zajištění všech nezbytných oprav," míní hejtman. 
    
Stárnoucí a enormně dopravně zatížená silniční síť ve středních Čechách vyžaduje podle kraje neustálou opravu výtluků, obnovu povrchů silnic, obnovu silničního odvodnění, strhávání krajnic nebo údržbu a opravy dešťových kanalizací. Zapotřebí je i údržba zeleně kolem silnic, obnova silničního značení nebo rekonstrukce mostů či sanace skalních masivů u komunikací. 
 
zdroj: ČTK