Středočeští celníci odhalili nelegální zásilku motýlů a ještěrů

Středočeští celníci odhalili nelegální zásilku se čtyřmi exotickými motýly a dvěma ještěry, která byla do Česka odeslána z Papui-Nové Guinei. Neživé exempláře chráněných ještěrů byly uloženy v boxu s lihem a motýli byli přepravováni v obálkách, řekla ČTK mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková.

Zásilku zajistili celníci koncem minulého týdne na pracovišti ve Zdibech u Prahy. Podle Matějkové byla určena českému příjemci a bylo na ní uvedeno "pro vědecké účely". Šlo o čtyři exotické motýly ornithoptera priamus a dva ještěry, varana indického a kruhochvosta. "Tato zvířata zpravidla bývají omámena a hubena takzvaným globolem, což je přípravek k hubení hmyzu, který ve větším množství ohrožuje i lidský organismus," uvedla mluvčí.
 
Že jde o chráněné druhy živočichů, určili pracovníci České inspekce životního prostředí, kteří na případu s celníky spolupracují. Zabavené exempláře patří na seznam chráněných živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES a obchodování s nimi je zakázáno.  
 
Zásilka obsahovala i stovky dalších živočichů, kteří ale nepodléhají úmluvě CITES. Také jejich životy skončily na dně boxu naplněného lihem nebo v papírové obálce. Podle Matějkové byly mezi chráněné druhy zamíchány, zřejmě aby se nenašly. Případem se celníci dál zabývají.
 
Matějková připomněla, že zdaleka nejde o první podobný nález. Koncem loňského roku objevili středočeští celníci v jedné zásilce několik desítek pavouků sklípkanovitých a téměř 600 exotických motýlů ornithoptera priamus.
 
zdroj: ČTK