Stovky lidí i přes problémy Zapakatel.cz na dovolenou odjedou

Téměř 900 klientů, kteří si na bývalém slevovém portálu Zapakatel.cz koupili zájezd, na něj nakonec odjede. Cestovní kancelář Adrialand zakoupené dovolené lidem znovu uhradí z vlastních zdrojů. ČTK o tom informoval jednatel Adrialand Tomáš Vavřík. Podle něj řada klientů jiných CK o již zaplacenou dovolenou přišla. Minulý provozovatel portálu Zapakatel.cz cestovní kanceláři Adrialand dluží pět milionů korun.

Bývalý provozovatel slevového serveru Spojka Group dluží peníze firmám, které přes něj prodávaly své služby a produkty. Těžkosti mají i lidé, kteří na slevovém portálu nakupovali. O problémech serveru minulý týden informoval server Aktuálně.cz.
 
"CK uhradí zájezdy znovu z vlastních zdrojů, a to těm zákazníkům, kteří mají s CK Adrialand uzavřenou platnou smlouvu o zájezdu," uvedl Vavřík. Cestovní kancelář, která je podle Vavříka největším věřitelem problémového portálu, zároveň podává trestní oznámení. Celkem byl podle CK zpronevěřen kapitál přesahující 20 milionů korun.
 
"Jednatel a majitel firmy Zapakatel.cz zneužil prostředky získané od klientů k nákupu předraženého zboží a k vlastní potřebě. Firma následně neuhradila závazky svým dodavatelům za služby, zboží a zájezdy," uvedla CK Adrialand.
 
Bývalý provozovatel slevového serveru dluží peníze za prodané zájezdy také např. CK Gargano. Pracovnice infolinky ale nedokázala říci, jak se firma k problému postaví. "Víme o tom, řeší se to," uvedla.
 
Řada klientů si na nemožnost uplatnění zakoupených voucherů stěžovala v komentářích na facebooku portálu. "Zaplatili jsme a dnes nám dovolenou zrušili, máme jet v neděli. Dovolená zkažená, děti doma brečí. Na infolince to nezvedají, na maily neodpovídají," píše jedna z klientek.
 
Nový vlastník slevového serveru, společnost Elephant Orchestra, uvedla, že při přebrání domény Zapakatel.cz společnosti Spojka Group zaplatil 12,5 milionu korun. Peníze musely být dle smlouvy použity na zaplacení dluhů a vypořádání s partnery společnosti tak, aby veškeré vouchery zakoupené přes Zapakatel.cz mohly být použity. Firma chce tento týden provést audit, který prověří, zda tyto peníze byly správně použity a dorazily k případným věřitelům. Elephant Orchestra portál Zapakatel.cz provozuje od 17. června.
 
"Zvažujeme zablokování budoucích příjmů Spojka Group na vybudování fondu v hodnotě několika milionů korun na výplatu poškozených klientů," uvedl nový vlastník portálu.
 
Problém se prý týká i slevového serveru Bránaslev.cz, což je následovník původního Zapakatel.cz. Ze Zakapatel.cz nový provozovatel udělal takzvaný slevový agregátor, který odkazuje na nabídky slevových serverů. "Mně dluží Brána slev - Zapakatel cca 53.000 Kč. Nyní jedu na policii podat trestní oznámení, podvedených je mnoho," citovalo již dříve Aktuálně.cz Františka Pavlištu, který přes oba slevové portály nabízel své zboží.
 
Majitel společnosti Spojka Group Jiří Carba v prohlášení uvedl, že jedná již dva měsíce s potencionálními investory a prodává aktiva, které jsou mimo obchodování společnosti.
 
"Navrhujeme vytvoření splátkového kalendáře na naše historické pohledávky, který bude reálně kopírovat aktuální možnosti společnosti. V případě vstupu investora nebo získání prostředků z našich jiných aktivit, budou všechny tyto prostředky použity pro umoření historických pohledávek. Chceme dostát svým závazkům vůči našim partnerům a věřím, že najdeme řešení vzniklé situace ke spokojenosti všech stran," uvedl Carba.
 
"V souvislosti se slevovým serverem BránaSlev.cz jsme doposud zachytili pouze jednu stížnost. Přesto jsme se kvůli ochraně zákazníků rozhodli vyřadit i tento server z naší nabídky. Minimálně do té doby, než se celá situace vyřeší," uvedl ředitel vyhledavače slev Skrz.cz Petr Kováčik.
 
Zapakatel.cz působil na českém trhu přes tři roky a dlouhou dobu figuroval na třetím místě žebříčku tuzemských slevových serverů. V posledním roce však jeho pozice oslabovala. Trh slevových serverů podle Skrrz.cz roste, v prvním čtvrtletí celkové tržby meziročně o 25 procent na 962 milionů korun. Na českém trhu působí 70 slevových serverů.
 
zdroj: ČTK