Stavebnictví dál roste s jedinou černou kaňkou: bytová výstavba v Praze ne a ne nastartovat

Česká ekonomika šlape už několikátý rok v řadě a letos poprvé z toho těží i stavební firmy. Stavebnictví přidává každým měsícem a zdá se, že se definitivně odrazilo ode dna. Stavební produkce v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 4,8 procenta. Dařilo se hlavně pozemnímu stavitelství, naopak bytová výstavba dále klesá. Meziročně se v celé ČR zahájilo o 5,3 procenta nových bytů méně, dokončeno jich bylo o 1,9 procenta méně.  

Extrémní situace panuje hlavně v hlavním městě, které vždy bytové výstavbě dominovalo. Soustředí se sem i největší počet zaměstnanců a míří sem mnoho lidí z regionů. Každoročně se Praha rozroste o více než deset tisíc lidí. Ti však brzy nebudou mít kde bydlet, protože dojdou volné byty.

Během dubna se v hlavním městě začalo v bytových domech stavět pouhých 13 nových bytů! Toto číslo netřeba příliš komentovat. Jen dodám statistiku od začátku roku – za první čtyři měsíce začala stavba 262 bytů v bytových domech. Praha tak sdílí se Středočeským krajem až dělené třetí až čtvrté místo. Bytovou výstavbu v bytových domech letos překvapivě táhne Olomoucký kraj (481 zahájených bytů) následovaný Jihomoravským krajem (274 zahájených bytů).

Pokud připočteme i rodinné domy, tak se v Praze letos začalo stavět jen 492 nových bytů. To stačí na ostudné šesté místo mezi kraji. Číslo je o to alarmující, pokud ho porovnáte s reálnými prodeji. Jen za první čtvrtletí se totiž v Praze prodalo 1160 nových bytů. A to se bavíme pouze o bytových domech. Prodeje jsou tak čtyřiapůlkrát vyšší než nová výstavba. Kam tenhle trend povede, pokud bude pokračovat i v příštích měsících, není nutné příliš napovídat. Byty dojdou, vícegenerační rodiny se budou tísnit v nevyhovujících malých bytech a stále více pracovníků bude do hlavního města dojíždět z okolních regionů. Už tak přetížená doprava dostane další tvrdý zásah. Výsledkem bude totální kolaps hlavního města.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s