Ruzyňské letiště je už Letištěm Václava Havla

Pražské ruzyňské letiště se dnes přejmenovalo na Letiště Václava Havla Praha. Ode dneška tak nese název po prvním českém prezidentovi, který zemřel loni v prosinci. Slavnostní akt se v hale druhého terminálu uskutečnil v den Havlových nedožitých 76. narozenin.

Přejmenování letiště dnes symbolickým přestřižením pásky stvrdili manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek (oba TOP 09), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a zástupci letiště. Na ceremoniálu chyběli prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas (ODS). Premiér je pracovně v zahraničí, Klaus se už dříve omluvil. Důvod Hrad neuvedl. Někteří hosté se nad neúčastí prezidenta dnes pozastavovali.

Schwarzenberg připomněl, že po loňském Havlově úmrtí se vedla debata o tom, zda právě letiště je nejvhodnější institucí, která by měla nést jeho jméno. "Z jednoho důvodu je ale volba letiště správná. Byl to on, kdo otevřel českému národu možnost vycestovat z této země," řekl Schwarzenberg.
 
ČR by podle Schwarzenberga měla opatrovat Havlův odkaz. "Někdy mám dojem, že se zase uzavíráme, že zase vládne v Čechách, promiňte mi to slovo, pupkozření, že se zabýváme pouze vlastními záležitostmi, a to špatně," poznamenal. Havlová uvedla, že přejmenování letiště považuje za konkrétní a hmatatelné uznání Havlových zásluh o svobodu a demokracii v ČR. Poděkovala autorovi myšlenky přejmenování režisérovi Feru Feničovi a dalším lidem za to, že s počinem souhlasili a zasloužili se o něj. Při projevech řečníků o zásluhách Havla i oceňování Feničova nápadu několikrát zazněl spontánní potlesk.
 
"Každý, kdo dnes přiletí do Prahy, ji automaticky bude vnímat jako hlavní město země, která měla Havla," uvedl Svoboda. "Bude to pro lidi snadnější identifikace a nebudou si plést, kde naše republika leží. Protože to je moje zkušenost i mezinárodní, že byl problém umístit naši republiku na mapu světa, a Václava Havla přesto znali," řekl ČTK pražský arcibiskup Dominik Duka. "A myslím si, a Václav mi to dovolí, že to je tak trochu pomsta za Ruzyň, že nebudeme vzpomínat na ruzyňskou věznici, ale že Česko má otevřené nebe," řekl Duka s úsměvem.
 
Letadla přilétající na Ruzyni po poledni už přistávala na Havlově letišti. Společně s přestřižením pásky se v odbavovacích halách poprvé ozvalo hlášení, které vítalo cestující na Havlově letišti. Havlovo jméno se objevilo také na displejích na autobusech MHD.
 
Cestující si ode dneška čekání na letadlo mohou zpestřit prohlídkou fotografií Václava Havla, které pořídili fotografové agentury ČTK. Snímky vznikly v letech 1988 až 2011. Fotoreportéři tuto kolekci poprvé představili v létě na Staroměstské radnici, fotografie jsou nyní vystaveny též v Londýně.
 
Ruzyňské letiště vyrostlo u západního okraje Prahy ve 30. letech. První letoun na Ruzyni, která patřila k nejmodernějším zařízením svého druhu v Evropě, přistál 5. dubna 1937, kdy bylo Václavu Havlovi přesně půl roku. Výrazného rozšíření se letiště dočkalo v 60. letech, když vedle dosavadního "starého" vyrostlo v letech 1960 až 1968 letiště nové.
 
Kvůli rostoucímu zájmu o leteckou přepravu začala ve druhé polovině 90. let rozsáhlá dostavba ruzyňského letiště.
 
zdroj: ČTK