Ředitel Galerie hl. m. Prahy bude asi odvolán

Pražský radní Václav Novotný (TOP 09) navrhne odvolání ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Milana Bufky. Důvodem jsou problémy s hospodařením této městské organizace. Novotný to dnes řekl ČTK. O odvolání musí rozhodnout rada hlavního města. Bufka ve funkci působí od října 2008.

Galerie minulý týden otevřela očekávanou expozici Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Podle Novotného je sice výstava profesionálně připravená, galerie ale výrazně překročila původní rozpočet. Podle Novotného má organizace problémy například i v hospodaření s investicemi.

Bufka dříve působil v manažerských pozicích, například jako správce konkurzní podstaty plzeňské společnosti Škoda a.s.. Stejnou činnost zastával také v plzeňských papírnách nebo ve společnosti recyklující plasty. Narodil se v roce 1969, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
 
Galerie hlavního města Prahy patří k jedné z mála státem či obcemi zřizovaných institucí, které se soustavně věnují prezentaci současného českého i zahraničního umění. V centru dění se galerie v posledních měsících ocitla kvůli převozu a instalaci Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy.
 
Galerie spravuje významné budovy v Praze, třeba Bílkovu vilu, Colloredo-Mansfeldský palác, Trojský zámek nebo Rothmayerovu vilu. V rozpočtu hlavního města je na rok 2012 vyčleněno pro galerii 114 milionů korun.
 
zdroj: ČTK