Půjčky budou dražší. Teď je nejlepší doba si půjčit

Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby, to je skutečnost posledních týdnů. A analytici odhadují, že postupně budou následovat ještě další zdražení, která jsou logicky následována zdražováním půjček jednotlivých bank. Sečteno podtrženo – stále je ještě nejlepší čas vzít si půjčku.  

S půjčkou neotálejte
Ke zdražování dochází postupně napříč trhem. Proto se vyplatí s rozhodnutím dlouho neotálet. ČNB totiž avizuje, že se letos chystá sazby zvýšit ještě několikrát. 
Půjčky se nyní o to více vyplatí vybírat s velkou pečlivostí a především porovnávat jejich výhodnost podle základních parametrů. Nacházíme se totiž v situaci, kdy některé banky již zdražily a jiným se ještě daří držet sazby relativně nízko. U spotřebitelských půjček jsou výhodné garantované sazby, kdy banka garantuje lepší sazbu, než nabídne konkurence. U hypoték se vyplatí delší fixace úrokové sazby.  

Najděte nejlepší nabídku
„Při výběru preferujte takové banky a půjčky, které jednoduchým a pochopitelným způsobem prezentují férové a transparentní nabídky bez skrytých poplatků a podmínek. Ty by vás pak následně mohly nemile překvapit,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank CZ. 
Pokud budete chtít do výběru zařadit banku a půjčku, která takové poplatky nebo podmínky má, dejte si práci a nechte si vyčíslit všechny náklady, které vás během splácení mohou potkat.

Zdražují všechny půjčky
Trend zdražování se týká celého trhu a vyšší úroky přijdou u všech půjček, které banky poskytují. Zdražování se tedy dotkne klasických spotřebitelských úvěrů i hypoték. Méně dostupné tedy budou dlouhodobé a krátkodobé, účelové a neúčelové i bankovní a nebankovní půjčky.

Proč rostou sazby ČNB 
Hlavní důvod, proč se Česká národní banka rozhodla zvyšovat sazby, je pole analytiků jednoduchý. Česká ekonomika prosperuje, vyvíjí se v souladu s listopadovou makroekonomickou prognózou ČNB. Ale také se přehřívá, a proto si jednoznačně říká o zvýšení sazeb, které ji trochu ochladí. 
Úrokové sazby centrální banky mají velký vliv na úrokové sazby komerčních bank a tím ovlivňují dostupnost půjček nejen pro občany, ale i podnikatele. Se zvyšující se sazbou pro banky – tzv. repo sazbou se zvyšují i úrokové sazby a půjčky zdražují. Kvůli zdražení úvěrů budou lidé méně utrácet a dojde ke zpomalení ekonomiky.