První návrh rozpočtu Prahy na rok 2014 je vyrovnaný 44,2 mld. Kč

Praha má připraven první návrh rozpočtu na rok 2014. Rozpočet by měl být vyrovnaný ve výši 44,2 miliardy korun, běžné výdaje činí zhruba 34,8 miliardy korun a na investice půjde 9,4 miliardy Kč. ČTK to zjistila z návrhu rozpočtu, který budou radní schvalovat na svém úterním jednání. 

Celková výše příjmů, výdajů i investic se pravděpodobně ještě změní, nyní totiž jde pouze o "úřednický" návrh. Radní hlavního města se chystají na výjezdní zasedání, kde se budou rozpočtem zabývat, a mohou tak chtít například snížení běžných výdajů nebo přerozdělení peněz v jednotlivých kapitolách rozpočtu. Konečný návrh musí schválit pražské zastupitelstvo. 
    
Podle návrhu by Praha měla proti letošnímu roku snížit mandatorní výdaje zhruba o 200 milionů. V letošním rozpočtu činí 35 miliard Kč, na rok 2014 se podle dokumentu počítá s 34,8 miliardy Kč. 
    
Celkové příjmy rozpočtu mají činit 44,2 miliardy, z dokumentu vyplývá, že letošní takzvaný očekávaný stav, tedy kolik město letos pravděpodobně získá, je 39,9 miliardy Kč. 
    
Letos si město na investice vyčlenilo 9,28 miliardy korun, na příští rok tak první návrh rozpočtu počítá s částkou zhruba o 120 milionů vyšší. Kam město peníze investuje zatím není jasné, bude záležet na rozhodnutí radních a následně zastupitelstva při schvalování rozpočtu. 
    
Méně peněz v příštím roce zřejmě dostanou jednotlivé městské části. Celkem plánuje podle návrhu město rozdělit takzvaně po dokrytí mezi radnice 3,2 miliardy korun. V letošním rozpočtu to jsou 3,3 miliardy. 
 
zdroj: ČTK