Primátor: Věda v Praze získá desetinu dotací, školám hrozí kolaps

Vysoké školy a vědecké instituce v Praze budou moct v novém programovacím období z dotací Evropské unie získat 5,5 miliardy korun, což je desetina dotací vyčleněných na vědu a výzkum v ČR. Vyplývá to z dopisu Evropské komise (EK), který dostal primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Primátor tvrdí, že univerzity v metropoli jsou podfinancované, pokud nedostanou víc peněz, hrozí jim kolaps. Za absurdní navíc označil podmínky, za kterých mají přidělené peníze čerpat. Na podporu škol chce Hudeček z rozpočtu města vyčlenit ročně miliardu korun. Potřebují prý ale daleko víc. 

Pražské vysokoškolské a vědecké instituce si na nedostatek peněz stěžují dlouhodobě. Praha jako bohatý region neměla dosud na dotace nárok. Málo peněz tak školy dostaly z EU už v minulých letech. Od roku 2007 do letoška získaly z osmdesátimiliardového balíku 2,5 miliardy korun. 
    
Hudeček ČTK řekl, že z dopisu Evropské komise vyplývá, že mezi lety 2014 až 2020 si české vysoké školy a vědecké instituce rozdělí přes 50 miliard korun. Praze, v níž se vzdělanost koncentruje, připadne desetina. Původně se přitom mluvilo o osmi až devíti miliardách. 
    
"Je to naprosto šílená situace," tvrdí primátor. "Již nyní pražským vysokým školám na dovybavení pracovišť a na zajištění kvalitních vyučujících chybí zhruba 25 miliard a do budoucnosti se bude tento deficit ještě zvětšovat," uvedl. Evropské peníze navíc podle něj mají jít pouze na podporu mimopražských studentů, což považuje za nesmyslné. 
    
Bez pomoci státu se pražské univerzity a vědecká pracoviště neobejdou, tvrdí primátor. "Musíme rychle najít minimálně deset miliard korun, to je částka, která může zabránit kolapsu škol," doplnil. 
    
Rektoři dlouhodobě upozorňují na to, že ačkoliv v hlavním městě studuje mnoho lidí z regionů, miliardy na stavbu obřích vědeckých center smějí čerpat jen v krajích. 
 
zdroj: ČTK