Praha vyprostí z nehody v tunelu Blanka jednoho mrtvého a zraněné

Pražský magistrát se chystá na cvičení dopravní nehody v tunelu Blanka. Při ní budou záchranáři vyprošťovat pět vážně zraněných lidí a jednoho mrtvého. Cvičení se uskuteční 25. září od 11:00, kolik bude cvičení stát, zatím není jasné. ČTK to řekl ředitel magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení Josef Juránek. Tunel Blanka měl být zprovozněn již v roce 2011, nyní se mluví o dubnu 2015. Jeho výstavba vyšla Prahu na asi 36 miliard korun.

Podle scénáře bude zhruba 40 minut dlouhé cvičení v tunelu Blanka u výjezdu na Letnou. V tubusu směrem z centra bude město cvičit dopravní nehodu dvou aut. Jedno z nich bude hořet. Následně nehodu uvidí řidič autobusu a nabourá do zdi tunelu. Na místě bude 35 zraněných, z toho pět bude vážně zraněno, jeden mrtvý a jednoho cestujícího dopraví do nemocnice vrtulník.
 
Hasiči rovněž počítají s tím, že v případě nehody vznikne v tunelu zácpa. "Zásah se proto uskuteční z druhého tubusu," řekl na dnešním setkání záchranářů v tunelu náměstek ředitele pražských hasičů Oldřich Klegr. Na místě budou kromě hasičů a záchranky také odtahová služba. Po odvozu zraněných na místo přijedou policejní vyšetřovatelé. "Samotné vyšetřování ale nebude součástí cvičení," řekl ČTK Juránek.
 
Kromě samotné záchranné akce bude magistrát kontrolovat také komunikaci mezi dispečinkem tunelu, záchranáři a magistrátem. Testovat se bude také rychlost, jakou je schopen na místo nehody přijet primátor.
 
Důležitá dopravní stavba, jejíž budování schválila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS), měla původně stát zhruba o deset miliard méně a sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní Praha mluví o dubnu 2015. Náklady na stavbu se vyšplhaly na zhruba 36 miliard.
 
zdroj: ČTK