Nečas chce vědět, co udělali ministři po sérii otrav alkoholem

Premiér Petr Nečas (ODS) bude od ministrů zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), vnitra Jana Kubiceho a zemědělství Petra Bendla (ODS) ve středu na jednání vlády žádat informaci o tom, jaká opatření přijali, aby zamezili dalším tragickým úmrtím lidí na otravu metylalkoholem. Vývoj situace kolem otrav je podle předsedy vlády velmi vážný. V případě nutnosti může vzniknout krizový štáb, který by práci zainteresovaných složek státu koordinoval. Opoziční ČSSD kvůli kauze vyzvala čtyři členy vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) k rezignaci.

V prohlášení pro média Nečas také zdůraznil, že je nutné zesílit nasazení všech kontrolních a represivních orgánů, které jsou k dispozici, aby byli viníci této mimořádné situace co nejdříve odhaleni.

"Zodpovědné orgány státní správy musí učinit vše pro to, aby se předešlo dalším vážným poškozením zdraví občanů," uvedl Nečas. Použít je k tomu podle něj potřeba sdělovacích prostředků, ale také obcí, aby lidé byli informováni o nebezpečí konzumace alkoholu, jehož původ je neznámý.
 
Metanol v České republice zabil v posledních dnech už sedm lidí. Další asi dvě desítky lidí měly po vypití nekvalitního alkoholu problémy. Většinou vážné. Někteří lidé jsou v kritickém stavu, v bezvědomí. Mnozí už oslepli.
 
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zcela selhala čtyři ministerstva. Ministři financí Kalousek, zemědělství Bendl, průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a zdravotnictví Heger by podle něj měli za mrtvé a slepé české občany převzít zodpovědnost, omluvit se jejich rodinám a rezignovat. "Tímto rozkladem státu se naše země propadla do padesátých let, kdy se takové otravy děly, případně na dnešní úroveň od Moskvy vzdálenějších ruských provincií, kde se takové věci dějí dodnes," poznamenal Sobotka.
 
Ministerstvo financí podle něj není schopno zabránit dovozu nezdaněných a zdraví nebezpečných lihovin ve velkém. Ministerstvo zemědělství a jím řízená Česká zemědělská a potravinářská inspekce nesleduje dostatečným způsobem původ zboží na trhu. Ministerstvo průmyslu, které má na starosti živnostenské úřady, není schopno zajistit, aby se v trafikách nenalévaly lihoviny pochybného původu. Ministerstvo zdravotnictví může za to, že kontroly na nebezpečný alkohol byly dosud minimální, koncepce hygienické služby, o kterou žádal již skoro před rokem Senát, nebyla předložena a Hygienická služba je "ve zvláštním limbu", připomněl Sobotka.
 
První případy otrav oznámila policie v Karviné minulý týden ve čtvrtek. Většina postižených, jejichž počet už přesahuje dvě desítky, je na Moravě, v pondělí ohlásili lékaři těžkou otravu metylalkoholem také z Příbrami ve středních Čechách.
 
zdroj: ČTK