Na Staroměstském náměstí slavili fanoušci úspěch fotbalistů

Nejdříve rozpaky z deštivého počasí, poté nadšení nad hrou českého fotbalového týmu vystřídané obavami o výsledek a nakonec radost z vítězství. To vše dnes provázelo na Staroměstském náměstí v Praze sledování důležitého zápasu mistrovství Evropy mezi mužstvy České republiky a Řecka. Na velkoplošné obrazovce podle odhadů přítomných policistů fandily při přímém přenosu utkání z polské Vratislavy necelé 2000 lidí.

Půl hodiny před začátkem přenosu začal nepříjemný déšť, který některé příznivce přiměl, aby před návštěvou fotbalové vesnice Hyundai Fan Park Prague 2012 na Staroměstském náměstí dali přednost sledování zápasu v některé z mnoha restaurací v centru města.

"Dáme jim to, dneska večer vyhrajeme," hecoval Ondřej Hejma, který přítomným na Staroměstském náměstí krátil čekání na přenos koncertem své skupiny Žlutý pes. Na závěrečnou skladbu Náruživá navázal tradičním pokřikem "Kdo neskáče, není Čech", který rozpohyboval stovky lidí s šálami a českými vlajkami v rukách i namalovaných na tvářích. Mezi fanoušky na náměstí bylo i mnoho cizinců, nechyběli příznivci v barvách Ruska a Polska, jejichž celky se utkají večer.
 
Když se čeští fotbalisté brzy ujali dvoubrankového vedení, zaplavila historické náměstí vlna euforie. Tu však při některých příležitostech Řeků vystřídala nervozita. "Nedávej to Barošovi," křičel při akci Rosického jeden z příznivců, čímž připomněl, že tento útočník je v současné době na pomyslné černé listině českých fanoušků.
 
Když po zkratu gólmana Čecha Řekové snížili na rozdíl jediného gólu, začali se lidé před projekční plochou obávat o výsledek. S ulehčením a radostným křikem proto přijali závěrečný hvizd a někteří se před odchodem s úsměvem fotili s maskoty probíhajícího šampionátu umístěnými poblíž velkoplošné obrazovky.
 
Situaci sledovali zdravotníci z pražské záchranky a několik hasičských jednotek, ani jeden z týmů zasahovat nemusel. Klidně proběhlo utkání i podle policistů.
 
Na poslední utkání českých fotbalistů s domácími Poláky je na sobotu 16. června na Staroměstském náměstí přichystaný Polsko-český hudebně-fotbalový večer. Před zápasem, který začne ve 20:45, v centru Prahy zahrají významní představitelé polské nezávislé scény skupina Akurat a polsko-ukrajinský projekt spojující legendu polského rocku, kapelu Voo Voo kytaristy a zpěváka Wojciecha Waglewského s ukrajinskými muzikanty z kapely Haydamaky. Hudební zážitek doplní ochutnávka polské gastronomie.
 
zdroj: ČTK