Na bariéry v pražské městské dopravě upozornil smuteční průvod

Centrem Prahy dopoledne prošel smuteční pochod za dnes uzavřenou stanici metra B Národní třída, do které měli díky výtahu přístup i handicapovaní lidé. Stanice Národní třída se uzavírá na dva roky kvůli výstavbě multifunkčního Copa centra. Podle Erika Čipery z občanského sdružení Asistence mají tělesně postižení lidé v Praze stále potíže s přepravou v městské hromadné dopravě. Chybí bezbariérové vstupy do metra i vhodné nástupní ostrůvky na zastávkách tramvají.

Účastníci dnešního happeningu, převážně oděni v černé barvě, se sešli u výtahu do stanice v ulici M. D. Rettigové. Výtah za 185 milionů korun byl zprovozněn teprve loni, po několika měsících provozu se ale dnes na dva roky uzavírá. "V centru Prahy jsou jen čtyři bezbariérové přístupy do metra," uvedl Čipera. Na trase B tak budou muset vozíčkáři vystupovat až na Florenci nebo Smíchovském nádraží. "Praha více než nejdelší tunely potřebuje bezbariérovou dopravu, která bude sloužit všem," doplnil.

Lidé u výtahu zapálili svíce a k jeho dveřím položili smuteční květiny s černými stuhami. Poté se početný průvod, včetně lidí na invalidních vozících, vydal na cestu kolem stanice Národní třída a Můstek až k bezbariérové stanici Florenc.
 
Dopravní podnik kvůli uzavření stanice navýšil počet nízkopodlažních tramvají. Ulehčit pohyb po Praze má podle Anety Řehkové z DP i nový vyhledavač bezbariérové dopravy, který lidem slouží od konce června.
 
Z 57 stanic pražského metra je bezbariérově přístupných 36. "... Praha skutečně musí něco udělat pro to, aby se toto situace zlepšila," uvedl ředitel odboru dopravních agend pražského magistrátu Jan Heroudek. "Myslím si, že peníze by se našly," doplnil. Problémy jsou ale podle něj s vlastníky pozemků a objektů, kam je možné bezbariérové vstupy umístit. Majitelé prý za svůj pozemek mnohdy požadují až pětinásobnou částku, než je obvyklá. Právě majetkové spory celé roky brzdí i stavbu výtahu u přestupní stanice Muzeum, uvedl Heroudek.
 
V příštím roce se podle dopravního podniku chystá stavba výtahu ve stanici Anděl, která je podle údajů z přepravního průzkumu z roku 2008 nejvytíženější stanicí na lince B, denně jí projde přes 100.000 lidí. Město připravuje také umístění výtahu ve stanici I.P. Pavlova.
 
Na bezbariérovou úpravu čekají i tramvajové zastávky, třeba Lazarská, ale i Újezd, Karlovy lázně nebo Právnická fakulta. Handicapovaní lidé poukazují i na nedostatek nájezdů na chodníky. Podle DP je v Praze částečně nebo zcela bez bariér 60 procent tramvajových zastávek.
 
Nad stanicí Národní třída chce developer postavit administrativní a bytové centrum za 3,3 miliardy korun. Promění se i samotná stanice metra, která bude přímo propojena s novou budovou. Podle dopravního podniku se stavba dotkne 21.000 cestujících, kteří denně stanici v průměru používají.
 
zdroj: ČTK