Meteorologové rozšířili varování před požáry na celou ČR

Meteorologové včera rozšířili varování před požáry na celou Českou republiku s výjimkou hor. Důvodem jsou velká sucha, která mají pokračovat i v příštím týdnu. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doposud výstraha ústavu platila jen pro větší část Čech a jižní Moravu.

"Nebezpečí požárů se zvýšilo na celé území ČR, jen s výjimkou horských oblastí, a mělo by trvat i v následujících dnech," sdělili pracovníci ČHMÚ. "Dnes a v nejbližších dvou dnech se nebudou na území republiky vyskytovat žádné srážky," doplnili.
 
Tento týden je zatím podle meteorologů nejsušší za posledních 60 let a ani příští týden nebude přinejmenším ze začátku na srážky zrovna bohatý. Teploty budou v celém následujícím týdnu dosahovat až hodnot kolem třicítky, ve druhé polovině týdne dokonce až 35 stupňů Celsia.
 
Napršet by mohlo nejdříve až v polovině týdne. "Ve středu očekáváme na horách na jihozápadě místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ve čtvrtek čekáme přeháňky nebo bouřky místy, zejména v Čechách, k večeru budou srážky ustávat. Očekávané srážky však situaci nijak významně nezlepší," míní meteorologové. Od pátku do neděle se srážky budou zřejmě objevovat také jen ojediněle, postupně by ale mohly zesílit.
 
Podle hasičů stojí za letními požáry nejčastěji lidská nedbalost. Upozorňují proto, že pokud táborníci rozdělávají oheň ve volné přírodě, měl by být nejméně 50 metrů od okraje lesa. Ohniště by také v žádném případě nemělo stát na louce nebo strništi. Dospělí by zároveň měli dohlédnout, aby si s ohněm nehrály děti. Obezřetně by lidé měli zacházet také s grily.
 
Autor: ČTK