LN: Lesy ČR odmítly vydat benediktinům 3000 hektarů u Broumova

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítl vrátit 3000 hektarů lesů u Broumova benediktinskému řádu, který o ně požádal v rámci církevních restitucí. Stejně bude pravděpodobně postupovat i Státní pozemkový úřad. Píšou to dnešní Lidové noviny (LN). 

Právníci Lesů ČR odmítli vydat tisíce hektarů, které mají miliardovou hodnotu, protože jsou přesvědčeni, že konfiskace majetku řádu proběhla ještě před únorem 1948 na základě takzvaných Benešových dekretů. Vyplývá to z dokumentu, který mají LN k dispozici. 
    
Řád rozhodnutí Lesů ČR pobouřilo. "Výzvu (o vydání) odmítli bez odůvodnění, z čeho tak soudí. Mají vyznačenou úmyslnou těžbu pro rok 2014. Prodlužují to, aby si ještě z majetku , zatím bez pána, užili. Nejlépe do vlastní kapsy," řekla LN právnička řádu Alena Štumpfová. 
    
"Lesy odmítly řádu vydat majetek, my o tom teď budeme rozhodovat ve správním řízení. Když to zamítneme, může se řád obrátit na soud. A vypadá to, že jejich žádost nebude ani u nás úspěšná," řekl LN šéf pozemkového úřadu Petr Šťovíček. 
    
Řád chce podle Štumpfové na přelomu ledna a února doručit pozemkovému úřadu návrhy na vydání správního rozhodnutí. A pokud je úřad zamítne, benediktini podle ní žalobu k soudu podají. 
    
K 9. lednu eviduje Státní pozemkový úřad a Lesy ČR celkem 3814 žádostí o vydání 78.939 pozemků a 981 staveb. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142.000 hektarů lesních pozemků, protože na nich hospodaří. Příjem žádostí o vydání církevního majetku skončil 2. ledna, protože ale výzev zaslaných na konci roku bylo mnoho, úřady je teprve postupně sčítají. 
 
zdroj: ČTK