KDU-ČSL chce podat trestní oznámení kvůli sKartám

Křesťanští demokraté chtějí podat trestní oznámení kvůli systému sKaret pro výplatu sociálních dávek. Strana tvrdí, že byl porušen zákon a že smlouva je od počátku neplatná, protože ministerstvo práce předalo České spořitelně příliš velké množství osobních údajů o držitelích karet, které prý nejsou zapotřebí. "Uzavřít tento krok bylo právně nemožné," oznámil na dnešní tiskové konferenci KDU-ČSL její místopředseda Jan Bartošek. Ministerstvo uvedlo, že již brzy zveřejní zásadní změny zákona, který sKarty upravuje. 

"Vzhledem k tomu, že je to klíčový parametr smlouvy mezi MPSV a Českou spořitelnou, bez toho tato smlouva nemůže fungovat, vnímáme to, že ta smlouva je neplatná," řekl Bartošek. "Já sám jsem přesvědčen, že došlo k porušení zákona," prohlásil. Ministerstvo podle něj smí předávat osobní údaje pouze České správě sociálního zabezpečení a obcím s rozšířenou působností, což se v tomto případě nestalo. Podle Bartoška se jedná o naprosto bezprecedentní průlom do soukromí rodin. 

"Každá negativní reakce je samozřejmě nepříjemná, na MPSV však už nějakou dobu usilujeme o změnu sKarty ve prospěch lidí," sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. "Ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové se už podařilo udělat potřebnou politickou i praktickou dohodu a v brzké době se chystá zveřejnit zásadní změny zákona," uvedla. 

    
Trestní oznámení lidovci v současné době připravují. Směřovat má na neznámého pachatele a zahrnovat má údajné zneužití pravomoci, zneužití osobních údajů a porušování povinností při správě cizího majetku. 
    
Zavedení sKaret zkontroloval Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a rozhodl se udělit ministerstvu pokutu. Podrobnosti má úřad oznámit na tiskové konferenci ve středu. 
    
KDU-ČSL už loni v říjnu vyzvala spolu s Národní radou zdravotně postižených premiéra Petra Nečase (ODS), aby vláda uložila ministerstvu práce projekt sKaret zastavit. 
    
Místo současného modelu sKaret navrhuje KDU-ČSL takový postup, kdy si příjemce dávky zvolí, od které banky chce vydat kartu, a ministerstvo mu pak peníze do této banky pošle. Příjemci by měli povinnost si do určitého data u některé z vybraných bank otevřít svůj účet, kam by jim chodily peníze. 
    
Sociální karty, které začaly úřady práce vydávat loni, patří k projektům exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Podle něj tak měl resort ušetřit stovky milionů za rozesílání dávek. Systém provozuje Česká spořitelna. Smlouvu na 12 let s ní podepsal někdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška, který je obviněný z podplácení. Podle kontraktu má přes sKarty putovat 98 procent vyplácených peněz na dávky a v budoucnu případně i penze. Projekt kritizovala rada postižených, odbory, opozice, někteří koaliční politici i ombudsman.
 
zdroj: ČTK