Ještě tento týden pošle vláda Sněmovně normu o platech soudců

Ještě tento týden se mimořádně sejde vláda a pošle do Poslanecké sněmovny předlohu umožňující vypočítávat od 1. ledna 2013 platy soudcům. Sněmovna by materiál měla projednat ve stavu legislativní nouze, řekli večer po jednání vlády novinářům premiér Petr Nečas (ODS) a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Vláda se večer situací narychlo zabývala poté, co dnes poslanci kvůli sporu o zdanění svých paušálních náhrad odmítli celou novelu zákona o platech ústavních činitelů, která platy soudců řešila.

Od mezd soudců se odvíjejí i platy státních zástupců. Nyní platnou úpravu, podle níž se soudcovské platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud.
 
"My jsme se shodli na řešení, které je poměrně jednoduché," poznamenala ministryně Müllerová. Vláda bude novelou jednoznačně řešit jen platy soudců a žádné jiné návrhy Sněmovně předkládat nebude.
 
Podle Nečase vláda zasedne mimořádně ve čtvrtek nebo v pátek, norma by tak mohla být schválena Poslaneckou sněmovnou už příští týden.
 
Vláda původně předložila Sněmovně pět variant růstu platů všech ústavních činitelů. Poslanci dnes nakonec rozhodovali o návrhu, podle kterého měl být koeficient pro soudce 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Stejný koeficient chce vláda zachovat i ve svém nyní připravovaném návrhu.
 
Koeficient, jenž Ústavní soud na návrh samotných soudců zrušil, byl 2,5. I proti nově navrženému koeficientu však měli soudci výhrady.
 
Platy dalších činitelů měly být podle návrhu ještě dva roky zmraženy, potom měly postupně růst. Součástí předlohy byly ale také kontroverzní body. V případě rozpuštění Sněmovny měli pobírat asistenti poslanců sjednané odměny až do voleb a poslanci měli mít dál nárok na kanceláře a funkcionáři komory také na služební vůz.
 
zdroj: ČTK