Hovězí s nepřiznaným koňským se možná dostalo do ČR

Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika včera obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na jejím trhu. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Veterináři podle něj odebrali vzorky s cílem informaci potvrdit, či vyvrátit, výsledky testů lze očekávat do konce týdne. Podle dovozce se ale podezřelá šarže výrobku do Česka nedostala. 

Podle Dubna jde o výrobek Lasagne Bolognese v množství téměř 15.000 kusů od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco. Mluvčí zdůraznil, že produkt není pro konzumenta nebezpečný.

"Inkriminovaná šarže Lasagní Bolognese, která je předmětem RASFF s datem spotřeby 6. června 2014, se do našich skladů v České republice vůbec nedostala. Zůstala u výrobce v Lucembursku. Dvě starší šarže jsme zastavili pro distribuci již minulý týden a v současné době je vyšetřují v akreditované laboratoři, zda obsahují stopy koňského masa nebo nikoliv," uvedl ředitel maloobchodního prodeje Bidvestu Jan Tajovský. Firma podle něj po konzultacích se zahraničními řetězci zboží zablokovala i pro další prodej a čeká na výsledky rozborů. 
    
Veterináři pozastavili uvádění výrobků do oběhu v Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském kraji a v Kraji Vysočina. Podle Dubna zároveň odebrali vzorky. V případě, že se obsah koňského masa prokáže, bude dovozce muset výrobek buď vrátit zpět výrobci, nebo uvést obsah koniny na jeho obale. 
    
Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.
    
Narůstající skandál byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu. 
    
Čeští kontroloři dle Dubna dosud odebrali zhruba dvě desítky vzorků, do konce března by podle pokynů EU měli odebrat celkem asi 100 vzorků. 
    
Podle Dubna se koně v Česku běžně porážejí, i když jen ve velmi malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně než o rok dříve. 
 
zdroj: ČTK