Do voleb chce jít i nová romská strana, zatím hledá kandidáty

O hlasy voličů se chce v předčasných volbách ucházet i nová Romská demokratická strana (RDS), kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo v polovině srpna. Levicový subjekt by rád kandidoval v celé republice, zatím se ale připravuje jen ve čtyřech krajích. ČTK to dnes řekl předseda strany Miroslav Tancoš. Vnitro zapsalo koncem roku 2011 už romskou Stranu rovných příležitostí. 

Podle Tancoše se RDS chystá na volby ve Středočeském, Libereckém Ústeckém a Karlovarském kraji. Zatím není jisté, zda zvládne sestavit kandidátky i v ostatních regionech, dodal Tancoš. Sám prý kandidovat nebude. Na facebooku vyzval ve skupině, která dnes měla 451 členů, aby se zájemci o kandidaturu přihlásili. 
    
Strana chce podle informací na internetu "hájit zájmy svobodných matek, důchodců, nemocných lidí, nezaměstnaných, různých sociálních skupin prostřednictvím státní správy". Zaměřit se chce na zaměstnávání a vzdělávání - hlavně na předškolní přípravu romských dětí. Změnit chce prý především mladou romskou generaci. 
    
Tancoš už dřív předsedal Romské demokratické sociální straně, která vznikla v roce 2005. O šest let později ji ale Nejvyšší správní soud rozpustil, a to kvůli nedodaným finančním zprávám. Tancoš v květnu ČTK řekl, že nová strana chce vše dělat správně a transparentně. Uvedl tehdy, že na rozjezd jsou dva miliony korun, a to od sponzorů z Británie. Nechtěl je ale jmenovat. 
    
Romové v Česku jednotnou reprezentaci nemají. Podle odhadů v zemi je asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v takzvaných ghettech. 
    
Větší úspěch dosud zaznamenala jen Romská občanská iniciativa. V Parlamentu po listopadové revoluci zasedlo několik jejích zástupců. Od roku 2010 byl pak v dolní komoře poslanec Josef Tancoš (ČSSD). 
 
zdroj: ČTK