Bude-li penze pod 40 pct mzdy, ČSSD se obrátí na Ústavní soud

Pokud by průměrný důchod klesl pod 40 procent hrubé mzdy, obrátili by se senátoři sociální demokracie na Ústavní soud se stížností na sníženou valorizaci penze. Česko totiž přijalo mezinárodní úmluvu, podle níž má zajištění ve stáří dosahovat minimálně dvou pětin hrubého výdělku. Novinářům to řekl předseda Senátu Milan Štech (ČSSD). V horní komoře je vládní novela, která má od příštího roku kvůli škrtům růst penzí omezit. Podle Štěcha by se tak poměr ke mzdě mohl snížit pod 40 procent.

Předseda Senátu řekl, že bude záležet na tom, jak se bude situace vyvíjet. Pokud by se podle něj poměr dostal pod hranici 40 procent, odporovalo by to nejen úmluvě Mezinárodní organizace práce, k níž se Česko připojilo. Mohlo by to porušovat především část listiny základních práv a svobod o zabezpečení ve stáří, uvedl šéf horní komory. "Sám bych takovou stížnost inicioval. Jsem optimista. Ústavní soud rozhodoval o tom, že nejsilnější skupiny mají neadekvátní zabezpečení vzhledem ke svým platbám do důchodového systému, stejně by měl přistupovat i k nejslabším," řekl Štěch. Podle něj bude stížnost záviset na vývoji situace.

Podle šéfa stranické sociální komise Martina Potůčka by případná stížnost mohla být i širší a mohla by zahrnovat víc "komponent". Jedna část by se mohla týkat například toho, že Česko nemá ohraničený věk odchodu do důchodu. Hranice se každoročně odsouvá.
 
Vláda se chystá od příštího roku přidávat důchodcům méně než dosud. Je to jeden ze škrtů, jimiž chce udržet schodky rozpočtu a dluh země nezvyšovat. Důchody by se měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen, zatím se vždy v lednu zvedaly o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Kabinet počítá s tím, že by se tak v příštím roce mohlo ušetřit 9,5 miliardy. Do roku 2015 by to mělo být celkem 47,7 miliardy korun. Návrh už schválila sněmovna. Štěch uvedl, že sociální demokraté v Senátu předlohu nepodpoří. ČSSD má v horní komoře prakticky většinu.
 
Letos v prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda podle statistiků 24.126 korun. Průměrný starobní důchod činil podle České správy sociálního zabezpečení 10.740 korun. Penze tak představovala 44,5 procenta výdělku. Od příštího roku se růst důchodů má zpomalit.
 
zdroj: ČTK