Zvýšené kontroly v restauracích pokračují

Zvýšené hygienické kontroly v restauracích a dalších provozovnách veřejného stravování budou pokračovat i po zmírnění prohibice. Vzorky budou z lahví otevřených i podezřelých zavřených, shodli se krajští hygienici na dnešní poradě, kterou svolal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Hygienici se podle něj rovněž shodli, že vedle kontrol alkoholu se začnou už vracet i k běžné kontrolní práci, tedy kontrole potravin.

"Zvýšená kontrola bude především alkoholu v otevřených lahvích. Ve zvýšené míře budou pokračovat odběry vzorků také u uzavřených lahví, které se budou hygienikům zdát podezřelé," uvedl.

Hygienici budou prověřovat alkohol nejen na přítomnost metanolu, ale také izopropanolů, které svědčí o tom, že alkohol byl vyroben z původně denaturovaného lihu. "Pokud objeví metanol nebo izopropanol, předají zjištění policii a celní správě," řekl Sršeň. Ostatní pochybení budou řešit ve správním řízení, kdy mohou uložit pokutu až tři miliony korun.
 
V krajích budou nadále zasedat krizové štáby, scházet se budou jednou až dvakrát týdně, v případě potřeby častěji. Centrální krizový štáb na ministerstvu se bude scházet jednou za týden.
 
Prohibice na tvrdý alkohol od 20 procent byla zmírněna ve čtvrtek. Destiláty vyrobené do konce loňského roku mohou už restaurace i obchody volně prodávat, k tvrdému alkoholu vyrobenému letos si musejí do 60 dnů opatřit dokumenty o původu lihu. Pokud je nezískají, musejí alkohol zničit.
 
Celkem bylo v epidemii 76 otrav, k dnešku je potvrzeno 27 úmrtí. Heger to označil za "postkulminační stav". Podle Hegera kontroly hygieniků, potravinářské i obchodní inspekce a testování hasičů ukazují na to, že zatížení sítě jedovatým nebo nelegálním alkoholem klesá.
 
zdroj: ČTK