Zimní sezona se pomalu rozjíždí, přibývá otevřených skiareálů

Lyžařská sezona se v Česku pomalu rozjíždí. Ke třem skiareálům, kde mohli lidé lyžovat už v uplynulém víkendu, se od pátku přidá řada dalších. Například v Beskydech nebo na Vysočině se však lyžovat ještě nebude, tamní střediska nejsou zcela připravena. Provozovatelé ale chtějí využít slibovaného ochlazení a zasněžovat a sezona by tam mohla začít v příštím týdnu. 

V některých horských oblastech mají podmínky pro lyžování už i běžkaři. V Jeseníkách mohou vyrazit na strojově upravenou stopu mezi Ovčárnou a Švýcárnou nebo na Červenohorské sedlo. Minulý víkend se běžkaři proháněli i na Jizerské magistrále. V jejím okolí ale pokračují lesnické práce a myslivci mají hony, které tratě tam budou upraveny o nadcházejícím víkendu, se zatím neví. 
    
Ve východních Krkonoších a v Orlických horách mohou milovníci sjezdového lyžování od pátku nebo soboty vyrazit do všech hlavních středisek. V provozu sice budou jen části sjezdovek, které se vlekařům podařilo pokrýt umělým sněhem, sněžení by podmínky ale mohlo vylepšit. 
    
Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zahájí sezonu v sobotu, v provozu bude dolní hank na černé sjezdovce ve Svatém Petru a oba vleky v Horních Mísečkách. V Peci pod Sněžkou bude v provozu sjezdovka Javor 2. Stejně jako minulý týden pojede i areál Černá hora u Janských Lázní. V Deštném a Říčkách zahájí sezonu v pátek, nově pojedou i střediska v Dolní Moravě a Červené Vodě na Orlickoústecku. 
    
V Libereckém kraji jako první začne od pátku jezdit středisko v Kořenově - Rejdicích. Od soboty bude možné lyžovat na Severáku a od neděle v Desné-Černé Říčce. 
    
V Krušných horách první návštěvníci lyžovali minulý víkend na Božím Daru, největší krušnohorský areál Klínovec spustil první vlek dnes. 
    
Na Šumavě se ke Kvildě, která je v provozu od minulého víkendu, nově přidají vleky na Lipně a nejspíše i na Zadově. V pátek zahájí sezonu na rakouské straně - na Hochfichtu. Díky umělému zasněžování nabídnou první lyžování sezony i železnorudské areály Špičák, Nad Nádražím, Samoty a Weissova louka. 
    
První lyžaře přivítají i ve Zlínském kraji, kde vleky spustí Skiareál Karolinka na Vsetínsku. Lyžovat by se mohlo také ve Stupavě na Uherskohradišťsku. 
    
V Jeseníkách se už minulý týden lyžovalo v Branné na Šumpersku, tento víkend by se k ní měla přidal i Dolní Morava. Sezonu by chtěly už rozjet i Kouty, kde je zasněžování v plném proudu od 25. listopadu, rozhodnutí o spuštění vleků by mělo padnout v nejbližší době. 
    
V Beskydech a na Vysočině by se mohly první sjezdovky otevřít nejdřív koncem příštího týdne. O zahájení sezony rozhodne počasí. Na řadě míst už několik nocí chrlila sníh sněhová děla, ale na vytvoření dostatečných sněhových zásob je ještě potřeba několik mrazivých dní. 
 
zdroj: ČTK