Zeman: Do konce vyšetřování kauzy kolem Nagyové jiná vláda nebude

Dokud neskončí vyšetřování v kauze kolem někdejší nejbližší spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, prezident Miloš Zeman nepodnikne případný druhý pokus o sestavení vlády. Zeman to dnes řekl poslancům a podotkl, že vyšetřování potrvá ještě řádově týdny

Jeho základem je podle Zemana postupné odhalování propojení některých politiků a politických struktur s takzvanými kmotrovskými mafiemi. "Základem není stíhání tří exposlanců pro údajnou korupci ani vyšetřování nezákonnosti kolem Vojenského zpravodajství," řekl prezident.
 
Zeman odkázal v projevu před poslanci na rozhovor olomouckého státního zástupce Iva Ištvana pro Hospodářské noviny a jeho slova, že je možné čekat senzaci.
 
Prezident prohlásil, že jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, protože věřil, že to povede k rozpuštění Sněmovny. V případném druhém pokusu musí prý přihlížet k reálnému rozložení sil. Zároveň uvedl, že sice nesouhlasí se všemi kroky Rusnokova kabinetu - nelíbilo se mu například odvolání šéfa Národního divadla - i tak je ale prý jasně lepší než ten Nečasův.
 
Po příštích volbách jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem vítěze hlasování, uvedl. Vyslovil také obavu, že kdyby se vrátila bývalá koalice, je možné, že by některý z ministrů musel svůj úřad řídit z vězení. Nechal se dále slyšet, že Rusnokova vláda je první, která má podporu jak zaměstnavatelských svazů, tak odborů, tedy dvou vzájemně protikladných skupin.
 
Zeman řekl, že je hluboce přesvědčen, že faktickým premiérem bývalé vlády Petra Nečase (ODS) byl tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Byl by jím prý i v případě jmenování vlády Miroslavy Němcové (ODS). Nechat Nečasův kabinet úřadovat v demisi by podle prezidenta bylo nejjednodušší, ale také nejméně správné. Vláda prý měla prokazatelně nejnižší důvěru občanů v historii České republiky.
 
Autor: ČTK