Zeman: ČR v roce 2015 vyšle asi 150 vojáků do mise na Golanech

Podle prezidenta Miloše Zemana vyšle Česká republika v roce 2015 do mírové mise OSN na Golanských výšinách zhruba 150 vojáků. Náčelník generálního štábu Petr Pavel ale míní, že nasazení začne až po roce 2015. Současná kapacita mírové mise je totiž podle něj plně obsazena. Zeman o nasazení českých vojáků na Golanech hovořil v projevu k účastníkům konference k 15. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance na Pražském hradě. 

Hlava státu vyslání českých vojáků do mírové mise na Golanech podporuje od léta, kdy ji poprvé zmínila v projevu k velvyslancům. 
    
Prezident na konferenci vyzdvihl roli českých vojáků v zahraničních misích, například na Balkáně a v Afghánistánu. "Mohl bych mluvit o naší účasti v Mali, o účasti na Sinaji, ale také o plánované akci na Golanských výšinách, kde v roce 2015 předpokládáme nasazení zhruba 150 vojáků," řekl Zeman. 
    
Podle Pavla jsou ale úvahy o nasazení vojáků na Blízkém východě předčasné. "Z čistě technických důvodů se tato diskuse nebude odehrávat před rokem 2015, protože podle vyjádření zástupců řízení mise je do roku 2015 mise naplněna," řekl Pavel. 
    
Teprve na začátku příštího roku zahájí zainteresované státy debaty o tom, jaké země se budou na mírové misi OSN podílet v budoucnu. Zájem o nasazení v misích za hranicemi přitom projevuje řada spojeneckých armád, protože v tom vidí šanci, jak nadále udržovat vojáky připravené na skutečné boje. "Takže se dá s trochou nadsázky říci, že do budoucna nás zřejmě čeká období ucházení se o mise," řekl Pavel. 
    
Praha své vojáky pro mírovou misi oficiálně nabídla Organizaci spojených národů loni na podzim. Tehdejší ministři obrany Vlastimil Picek a zahraničí Jan Kohout se v tu dobu setkali s náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem. Již tehdy bylo známo, že účast Čechů v mírové operaci připadá v úvahu nejdříve v roce 2015. 
    
Zeman nasazení českých vojáků na Golanských výšinách zmínil loni v srpnu v souvislosti s vývojem v Sýrii, sužované občanskou válkou. Rakousko před časem oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech (UNDOF). "Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž ČR," uvedl v létě Zeman. 
    
Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misi UNDOF. 
 
zdroj: ČTK