Zásah strážníků na Andělu byl přiměřený, vadil pepřák, tvrdí inspekce

Inspekce pražské městské policie, která vyšetřovala kontroverzní zásah strážníků u zastávky Anděl, došla k závěru, že zásah byl proveden v souladu se zákonem a přiměřeně. Nepřiměřené bylo pouze použití pepřového spreje jedním ze strážníků. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval primátor Bohuslav Svoboda, do jehož kompetencí spadá i městská policie.  

"Jediné pochybení, které inspekce na zásahu nalezla, bylo nepřiměřené použití pepřového spreje - z toho budou vyvozeny odpovídající pracovněprávní opatření, což jsem uložil zastupujícímu řediteli městské policie Ludvíku Klemovi," sdělil ČTK primátor. Podle Klemy strážníci zákon neporušili, pouze byl jeden z prostředků použit nepřiměřeně, což ale není důvod k propuštění strážníka. Konkrétní zásah na Andělu chce Klema zařadil do metodiky výcviku strážníků. "Aby se nemohl opakovat případ nadužití (slzotvorného) prostředku do budoucna," řekl ČTK Klema.

Městští policisté zasahovali v sobotu 6. října proti muži a ženě, kteří podle videozáznamu na zastávce Anděl nejspíš popíjeli alkohol. Dvojici přitlačili k zemi. Proti chování policistů se ohradil kolemjdoucí Richard Frištenský. Vmísil se do zásahu a podle jednoho ze strážníků jej udeřil pěstí do zátylku. Strážník se bránil tak, že stříkl Frištenskému do očí pepřový sprej.
 
Frištenský byl ve středu obviněn z trestného činu násilí proti úřední osobě. V případě odsouzení mu hrozí až čtyři roky vězení.
 
zdroj: ČTK