Zákaz prodeje alkoholu i statistiky otrav probere krizový štáb

Zákaz stánkového prodeje a nalévání tvrdého alkoholu by možná již dnes mohl být rozšířen. Krizový štáb, který svolal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), dostane informace o nových případech otrav. O rozšíření zákazu by rozhodl, pokud by otrav prudce přibylo. Štáb dnes také dostane zprávu o výsledcích kontrol v prodejní síti a zjištěních policie, která pátrá po zdroji jedovatého nápoje.

Dosud na otravu metanolem v ČR zemřelo 18 lidí, u dalších dvou se čeká na výsledky pitvy. Desítky lidí jsou v nemocnicích.

Ministerstvo vnitra dodá dnes krizovému štábu upřesňující výklad k rozhodnutí o omezení prodeje alkoholu. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin je v nynějším zákazu špatně definován rozsah produktů a není jasné, zda je zakázán i provoz prodejních automatů.
 
Dnes by také měly být výsledky pitev, které se zpětně dělají u 150 starších úmrtí z Moravskoslezského kraje, který je otravami nejvíce zasažen, zatím má deset mrtvých.
 
Pacienti by ode dneška mohli začít dostávat speciální lék, který byl dovezen z Norska. Lékový ústav už potvrdil, že jeho užití je bezpečné. Jedno podání vyjde na 200.000 korun, takže se užívá jen ve výjimečných případech, třeba pro diabetiky, těhotné ženy či lidi těžce intoxikované alkoholem, kde by klasická léčba etanolem mohla stav pacienta zhoršit.
 
zdroj: ČTK