Žádost o demolici domu na Václavském náměstí už leží na úřadech

Majitel rohového domu na Václavském náměstí, který plánuje na jeho místě stavět nový objekt, už požádal o demolici. Žádné z potřebných povolení ale zatím nemá. "I nadále pracujeme v úzkém spojení s příslušnými orgány, aby přijaly naši stavbu do další fáze, a doufáme, že dokončíme schvalovací proces ještě před koncem roku," sdělil ČTK James Woolf ze společnosti Flow East. Novostavba obsáhne i pozemek pod bývalou tiskárnou v Opletalově ulici a pod přístavbami hotelu Jalta.

Firma neplánuje začít demolovat dům dřív, než bude mít v ruce nejen povolení k odstranění stavby, ale také stavební povolení. Údajně by se tak nemělo stát dříve než na začátku roku. Žádost o demolici společnost podala podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové před několika dny. Ze zákona je na vyřízení žádosti třicetidenní lhůta, to však v praxi platí pouze v případě, že do příslušného řízení nevstupují další účastníci a úřad si třeba nevyžádá další doplnění žádosti. V případě domu na Václavském náměstí je pravděpodobné, že by řízení mohlo trvat déle.
 
Zbourat by se kromě nárožního domu měla i část pozdějších technologických přístaveb hotelu Jalta a část torza bývalé tiskárny v Opletalově ulici. Žádost o demolici byla podána na všechny objekty, řekla ČTK Blažková.
 
Kolem projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici.
 
Podle ministerstva kultury není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem hlavně místních samospráv. "...kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala," stojí v unesení. Magistrát před časem záměr zbourat dům posvětil a ministerstvo jeho rozhodnutí nezměnilo. Loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku, ale památkový odbor ho neprohlásil.
 
Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků.
 
zdroj: ČTK