VZP varuje před podvodníky, kteří vybírají neplatné kartičky

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje klienty před podvodníky, kteří obcházejí domácnosti a vybírají neplatné průkazy. Podvodníci zneužívají aktuální výměny průkazů a snaží se zmocnit osobních dat, zejména rodných čísel. Pojišťovna zdůrazňuje, že domů za klienty nikoho neposílá. VZP to uvedla v tiskové zprávě s tím, že poslední případ se stal v Moravskoslezském kraji.

VZP plánuje do února příštího roku vyměnit průkazy bezmála čtyř milionů pojištěnců. Zatím jich vyměnila 1,2 milionu. "Domů za klienty pracovníci pojišťovny zásadně nechodí a staré průkazy od nich nevybírají - je výhradně na každém člověku, co s propadlým průkazem udělá," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Lidé mohou průkaz odevzdat na pobočce, povinnost to ale není.
 
Poslední případ se stal v Suchdole nad Odrou. Domy v obci obcházeli muž a žena, kteří se představovali jako zaměstnanci VZP a tvrdili, že sbírají staré průkazy. Klientka se poté přišla na pobočku v Novém Jičíně zeptat, zda šlo skutečně o akci pojišťovny. Další podvedení klienti dodatečně zjistili, že je někdo bez jejich vědomí přeregistroval k jiné pojišťovně. Objevil se i případ, kdy se nepoctivci vloudili ke klientům VZP domů a vnutili jim nákup předraženého zboží.
 
zdroj: ČTK