Výživový specialista Světa zdraví jako váš osobní kouč

Stejně tak, jako má řada lidí svého kadeřníka či sportovního trenéra, je na místě mít i osobního výživového poradce. To je myšlenka, kterou se řídí Svět zdraví – nová síť poraden pro zdraví a úpravu váhy. Proč?

Důvodů je hned několik: 1. univerzální diety nefungují, pouze komplexní osobní diagnostika dokáže odhalit konkrétní příčiny potíží s váhou, 2. osobní poradce vám pomůže nenásilně začlenit nová výživová doporučení do vašeho dosavadního života, 3. průběžná motivace je u diet mimořádně důležitá, pravidelné konzultace s odborníkem zabrání pocitu osamělého bojovníka.

Jeden problém, různé důvody, různá řešení

Ve Světě zdraví využívají školení pracovníci při své práci patentovaný software – systém Komplexní Nutriční Typologie. Na základě osobní diagnostiky, vstupního dotazníku a v ideálním případě i biochemického vyšetření krve vám zde zjistí, k jakému patříte metabolickému typu, vytvoří individuální výživový plán a sestaví jídelníček "na míru". Nutriční typologie vhodně kombinuje více než 1700 diet a doporučení, vychází ze zkušeností tradiční indické medicíny, celostní medicíny i nejnovějších vědeckých poznatků.

Obezita začíná v hlavě

Hlavním autorem systému Komplexní Nutriční Typologie je RNDr. Petr Fořt, CSc., známý odborník na výživu, autor více než 20 úspěšných knih a spolutvůrce pořadu ČT „Pod pokličkou“. Ten často zdůrazňuje vliv prostředí, genetické výbavy a především psychiky na obezitu a říká: „Úspěch redukce nadváhy a udržení dosažených výsledků významně závisí na důvěře k odborníkovi, kterému se svěříte do péče, respektive na jeho schopnostech vás přesvědčit o oprávněnosti navržených postupů. Obezita je velmi často důsledkem frustrace, syndromu vyhoření, ztráty víry (především sám v sebe). Často bývá kompenzací stresu nebo důsledkem snahy dostat se z deprese. U klientů, jejichž neúspěšné a opakované pokusy zhubnout lze přirovnat k odvykání kouření, jde v prvé řadě o selhání psychiky. Velmi často je to také jakási forma osobního alibismu. Kromě toho můžeme uvažovat o rezignaci a bezradnosti, jejíž kořeny lze nalézt v nevhodné výchově nebo v nepříznivých genetických a povahových dispozicích, získaných po rodičích, ba dokonce po prarodičích."

Svět zdraví – síť poraden

KčSvět zdraví má v současné době v provozu již 23 poboček po celé České republice a 8 na Slovensku. Ve výstavbě je 5 dalších. Každá pobočka zaměstnává několik výživových poradců a vyškolených pracovníků, kteří jsou připraveni vám pomoci v každé fázi vaší cesty za optimální váhou. Seznam všech poboček najedete na www.svet-zdravi.cz a www.svet-zdravia.sk. Zde se také můžete objednat na vstupní konzultaci se specialistou.

Vstupní diagnostika: 400 Kč
Základního tříměsíční program: 3 800 Kč
Ročního program (vč. 2x vyšetření krve): 9 400 Kč

Proč tloustnou ženy a proč muži

Základní myšlenkou Světa zdraví je individuální přístup – každý z nás je jiný. Máme rozdílné genetické předpoklady, různé krevní skupiny, pH organismu, lišíme se věkem, pohlavím i svými návyky. Co pomáhá jednomu, může druhému uškodit.

Zajímavé jsou například odlišnosti nároků na výživu mezi pohlavími. Petr Fořt, kterému během jeho praxe prošlo rukama více než 2000 klientů trpících obezitou, říká: „Muž se nemůže stravovat stejně jako žena – a naopak. Důvodem je odlišná fyziologie. Muž nerodí, nekojí, ovládají ho jiné hormony.“ Podle Fořta muži hubnou snadněji než ženy: „Je to dáno vyšší produkcí testosteronu a tudíž i schopností tvořit svalovou hmotu – obézní muž může například cvičit 2x týdně a zhubnout, žena často cvičí i 5x týdně s minimálním výsledkem.“

Přesto však ženy nacházejí k hubnutí motivaci výrazně častěji než muži a to i přesto, že u mužů jsou zdravotní rizika obezity závažnější. Fořt dodává: „Muži nadbytečný tuk ukládají především v oblasti pasu a v okolí útrobních orgánů a to je daleko nebezpečnější než ‚tukové polštáře‘ žen. Již mírná nadváha v případě některých mužů výrazně zvyšuje riziko vzniku zdravotních komplikací. Jde především o poruchy metabolismu lipidů (‚škodlivý‘ LDL cholesterol a tukové látky v krvi) a dnu, případně diabetes 2. typu.“

Hlavní důvody vzniku obezity se u mužů a žen výrazně liší. Petr Fořt formuluje ty nejdůležitější následujícím, často svérázným, způsobem:

Nejčastější důvody, proč tloustnou ženy

• V průběhu těhotenství přiberou víc než 20 kg, které po porodu nedokážou shodit (nedostatek fyzické aktivity, nekojí, dojídají po dětech, konzumují sladkosti, málo spí, ztrácejí motivaci o sebe pečovat).
• S postupujícím věkem se jim zhoršuje hormonální regulace (vliv dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, nedostatek esenciálních látek např. kvalitních bílkovin, jódu, vitaminu D a stopových prvků.
• Podléhají stresu a frustraci a kompenzují to nevhodnými potravinami a stimulanty (mlsají sladkosti, nesnídají, pijí slazené nápoje a kávu s mlékem).
• Podřídí se způsobu stravování svého partnera, který vyžaduje masitou stravu bez zeleniny a ovoce.
• Drží praštěné diety doporučené kamarádkami či publikované v lifestylových časopisech, danou dietu dodržují 2 týdny a pak rezignují.
• Konzumují „zázračné“ přípravky na hubnutí místo aby problém řešily komplexně.
• Nepochopily, že v průběhu dospělosti klesá potřeba příjmu energie, tudíž je na místě snižovat příjem a zvyšovat kvalitu stravy.
• Nepřipustily si, že pravidelná fyzická aktivita je velmi důležitá i pro ženy a to po celý život.
• Trpí (často aniž by to věděly) sníženou činností štítné žlázy. (Tento jev lze sledovat po celém světě a není vyloučeno, že negativní vliv zde hraje hormonální antikoncepce.)

Nejčastější důvody, proč tloustnou muži

• Ve věku přibližně do 25-30 let byli aktivními sportovci a náhle přestali.
• Oženili se a rodinný život způsobil, že „zpohodlněli“.
• Vyžadují stravu „jako od maminky“, racionální výživu považují za zženštilost, domáhají se především masa.
• Podlehnou workoholismu, nenalézají čas na fyzickou aktivitu, pohybují se jen v autech.
• Stravují se v restauracích a fast foodech, kvalitu stravy neřeší.
• Konzumují velké množství nevhodných druhů tuků, piva a kofeinových limonád.
• Nezadržitelně tloustnou v oblasti břicha, s množstvím útrobního tuku klesá produkce testosteronu (nebo naopak). Část testosteronu se mění na estradiol, což je ženský pohlavní hormon, který zvyšuje riziko vzniku depresí. Ty muži často řeší alkoholem.
• Jsou náchylní ke vzniku inzulinové resistence. Protože často konzumují příliš mnoho sacharidů a nesportují, nedokážou cukry přeměnit na energii. Organismus je pak použije ke tvorbě tuku.
• Podléhají intenzivní „péči“ svých žen, které je vykrmují cíleně, protože jsou přesvědčené, že „láska prochází žaludkem“ a navíc obézní muž jim neuteče za jinou.