Výši kauce, kterou soud stanovil pro Davida Ratha, komentuje tisk

Částka není přestřelená. Tak komentuje dnešní tisk požadovanou výši kauce, kterou v pondělí stanovil soud obviněnému poslanci a bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi pro propuštění z vazby.

Podle Lidových novin soud Rathovi nevěří a nevěří mu poměrně oprávněně. "Částka 14 milionů korun je z pohledu legálních příjmů pro Davida Ratha stěží dosažitelná, zvlášť má-li obestavěny všechny své nemovitosti. Shromáždění takové částky tedy pohltí nemalé úsilí jeho blízkých, což by mohlo být jistou pojistkou proti tomu, aby pan doktor práskl do bot a v exotické cizině poklidně konzumoval plody defraudací," píšou LN a vyjmenovávají další argumenty pro nemalou nominální výši záruky.

Ale ti, kteří se za politika svými podpisy zaručovali, by mohli zvážit, nakolik by byli ochotni riskovat vlastní peníze. "Ono by politické gesto podpořené nějakými těmi korunami vypadalo věrohodněji. Pomohlo by bližnímu a navíc dokladovalo, že mu alespoň dotyční věří," píše komentátor LN.
 
Také podle Hospodářských novin je požadovaná kauce zcela spravedlivá, Rath byl prostě hlavou krajské korupční bandy. "Nicméně Rath si jistě uvědomuje, že mu hrozí vysoký trest. I proto nebezpečí, že by se před ním chtěl spasit útěkem, není úplně iluzorní. A soud po ´rathovsku´ řekl: zajímají nás peníze. A ne řeči o zárukách. Zdalipak třeba slavný Jiří ´Guma´ Šlégr, který s Rathem tak soucítí, teď vysolí čtrnáctimilionovou kauci na dřevo? Ale i kdyby vyšel Rath z vazby, není jisté, zda se tam obratem nevrátí," píše komentátor HN.
 
Podle Mladé fronty Dnes má soud pro složení 14 milionů asi dobré důvody. "To je velký problém pro dr. Ratha, nás ostatní však musí hlavně zajímat, co bude dál. Jak proběhne proces, co vyjde najevo, kam sahají některé nitky a hlavně co bude s dalšími případy, které visí ve vzduchu, už už spadnout. Některé v tom vzduchu visí už léta," podotýká dnešní MfD.
 
zdroj: ČTK