Vládní úprava DPH má podporu Úsvitu, ODS předloží vlastní návrh

ODS se chystá ve Sněmovně předložit vlastní návrh na snížení daně z přidané hodnoty. Místo zavedení třetí sazby, která by u léků, knih a dětské výživy klesla na deset procent, by opoziční občanští demokraté chtěli zachovat jen dvě sazby. Ty nynější by pak snížili o procentní bod - na 20 a 14 procent. Novinářům to řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vládní návrh, který bude teď projednávat dolní komora, naopak podpoří Úsvit.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil vládní návrh se zavedením desetiprocentní sazby DPH na léky, knihy a kojeneckou výživu. Souhlasil i se zvýšením daňové slevy na druhé a další dítě a obnovením slevy na dani pro pracující důchodce.
 
Podle Stanjury se vláda zavedením třetí sazby DPH snaží systém znepřehlednit. ODS přijde s pozměňovacím návrhem, který zachovává jen dvě sazby. Z nynějších 21 a 15 procent by se snížily na 20 a 14 procent. "Je to návrh, o němž si myslíme, že by ho mohla podpořit i vládní koalice," uvedl Stanjura. Podle něj vyšší DPH měla kompenzovat výpadek peněz ve veřejném důchodovém systému kvůli zavedení takzvaného druhého pilíře. Ten se koalice chystá zrušit. Vyšší DPH tedy není potřeba, míní Stanjura.
 
Vládní ČSSD či ANO ale s jinou variantou než desetiprocentní sazbou DPH na léky, knihy a výživu nepočítají. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes shodně prohlašovali, že tím plní sliby voličům. Podporu najde i v opozičním klubu Úsvitu. Podle jeho předsedy Radima Fialy je sice tento návrh populistický a není prorůstový, jde ale o krok "směrem k lidem".
 
ODS některé koaliční návrhy, které budou na nynější sněmovní schůzi projednávány, podpoří. Souhlasí se zvýšením slevy na dani na druhé a třetí dítě i obnovením slevy pro pracující důchodce. Stejně jako Úsvit odmítají občanští demokraté omezení výdajových paušálů pro živnostníky, které koalice navrhuje.
 
zdroj: ČTK