Vláda na měsíc přerušila diskusi o materiálu k pronájmu gripenů

Vláda dnes přibližně na měsíc přerušila projednávání materiálu, který se týká případného prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, plyne z informací ČTK. O podmínkách pokračování pronájmu jedná česká strana se Švédskem už rok. Stávající smlouva, na jejímž základě čeští vojenští piloti na gripenech létají, vyprší na konci roku 2014. 

Podle starších informací ČTK jsou v návrhu na pokračování spolupráce se švédskou stranou tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za přibližně 14 miliard korun. 

K dokumentu by se vláda měla vrátit nejspíš 20. března. 
    
Loni v prosinci uvedl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka je výhodnější než předcházející varianty. Vondra, který v prosinci ve funkci skončil, vedl z pověření vlády od loňského února se Švédy exkluzivní jednání o pokračování stávajícího pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nejdříve nelíbily a premiér Petr Nečas (ODS) loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný. 
    
Podle dnešních informací deníku Právo se vláda v otázce pokračování pronájmu gripenů rozdělila na dvě skupiny, kdy premiér prosazuje tříletou variantu a vypsání zcela nového tendru. Tento postoj, tedy využívat několik let gripeny a po zlepšení ekonomické situace rozhodnout v novém tendru, ostatně Nečas zmiňoval už před rokem. 
    
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak s poukazem na to, že gripeny se osvědčily, stojí za desetiletým pronájmem. Zazněly také názory, že ČR by se bez stíhaček obešla, takový postoj je ale v rozporu se schválenými koncepčními dokumenty o obraně ČR. 
    
Nynější pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Česko letadla splácí deset let. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. 
 
zdroj: ČTK