Václavským náměstím projde duhový průvod homosexuálů

Takzvaný duhový pochod či průvod hrdosti, jímž 18. srpna vyvrcholí letošní festival sexuálních menšin Prague Pride, půjde tentokrát z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Pořadatelé se po loňském úspěchu akce rozhodli trasu změnit. Očekávají, že se letos do průvodu zapojí víc lidí než loni, kdy jich dorazilo 8000. Novinářům to dnes řekl ředitel přehlídky Czeslaw Walek. Druhý ročník Prague Pride se uskuteční od 13. do 19. srpna. Nabídne osm desítek koncertů, výstav, večírků i diskusí.  

"Po zkušenostech z loňska jsme chtěli trasu změnit, aby byla zajímavější. Můžeme také použít víc aut (se soundsystémy), které s námi tak můžou jet od počátku průvodu," uvedl Walek. Pořadatelé věří, že letos dorazí také víc účastníků. Loni prý ukázali, že jejich přehlídka není žádnou politickou akcí či demonstrací, ale že je otevřená všem.

Průvod se začne řadit od 12:00 u sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Ve 13:00 pak vyrazí k Můstku, odtud přes ulici 28. října po Národní na Střelecký ostrov, kde bude následovat koncert. Vystoupí na něm třeba Dara Rolins, Toxique či izraelští The Young Professionals.
 
Pro letošní ročník Prague Pride pořadatelé zvolili slogan "Dáme barvy dohromady". Chtějí představit hlavně skupiny, které zůstávají spíš skryty. Přiblížit se chystají třeba život postižených homosexuálů, transsexuálů či homosexuálních Romů. Přehlídka i průvod mají podpořit rozmanitost a přispět k respektu k jinakosti. "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit jeden z nejzajímavějších a nejlepších festivalů Pride ve střední a východní Evropě," uvedl Walek.
 
Loňský první ročník festivalu s prvním pochodem hrdosti v Praze označil za "veleúspěšný". Sedm desítek akcí si tehdy nenechalo ujít 25.000 lidí. Další tisíce přišly do průvodu a na Střelecký ostrov.
 
První ročník festivalu a první duhový pochod v Praze vyvolaly před rokem odpor v konzervativních kruzích. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek tehdy homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Podle prezidenta Václava Klause bylo slovo deviace "hodnotově neutrální" a pražský průvod nebyl vyjádřením homosexuality, ale homosexualismu. Pořadatele a komunitu poté naopak podpořila řada známých osobností.
 
zdroj: ČTK