Travel Service vloni přibylo o 23 procent cestujících

Letecké společnosti Travel Service vloni vzrostl počet cestujících o téměř 23 procent na 4,3 milionů lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. Na pravidelných linkách provozovaných pod značkou SmartWings společnost přepravila 1,2 milionu lidí, což byl nárůst o 59 procent. Travel Service na konci loňského roku oznámil dohodu na koupi třetiny Českých aerolinií. 

"Pokud bychom do celkových přepravních výsledků započítali také lety pro jiné letecké společnosti (ACMI - pronájem letadel s posádkami do zahraničí), celkový počet přepravených pasažérů činí více než 5,1 milionu cestujících," uvedla Dufková. Objem přepravovaných cestujících uskutečněný pod hlavičkou jiných společností podle ní meziročně vzrostl pětkrát. 
    
Pronájem letadel a personálu jiným společnostem umožňuje využít kapacity společnosti v zimním období, kdy v ČR klesá o létání zájem. Největší objem letadel Travel Service pronajímá kanadské společnosti SunWing. Aktuální kontrakt na maximálně jedenáct strojů na každou jednotlivou sezonu platí do roku 2017. Další letadla Travel Service létají u Pakistan International Airlines, Oman Air, nízkonákladové Jet2.com nebo Mega Maldives. 
    
Travel Service patří do skupiny Unimex Group vlastněné podnikatelem Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Významný podíl trhu má také v Polsku. V roce 2013 Travel Service létal se 42 letadly, další dva stroje Boeing 737-800 mají do flotily dopravce přibýt v únoru a v květnu. 
    
Začátkem loňského prosince oznámil Travel Service záměr koupit prostřednictvím aerolinií Korean Air 34procentní balík akcií v ČSA. Záměr Travel Service využít opce korejského dopravce, který už na jaře loňského roku v ČSA koupil 44procentní podíl, musí schválit antimonopolní úřady v zemích, kde uvedení dopravci působí. 
    
ČSA dosud loňské údaje o počtu cestujících neuvedly. V roce 2012 zaznamenaly propad v důsledku zeštíhlování společnosti na zhruba 2,9 milionu cestujících. Podobné počty podle předběžných výsledků očekává dopravce i za loňský rok, uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. V současnosti ČSA provozují 24 letadel Airbus a ATR.
 
zdroj: ČTK