Strašnické krematorium zaplnil pohřeb Radoslava Brzobohatého

Pražské krematorium ve Strašnicích dnes bylo místem posledního rozloučení s oblíbeným divadelním a filmovým hercem Radkem Brzobohatým. Náhle zemřel uprostřed práce 12. září, pouhý den před svými osmdesátinami. Obřadní síň nestačila zájmu smutečních hostů. Smuteční akt byl proto zvukem i obrazem přenášen na prostranství před krematoriem. Příchozí, které vítala cimbálovka lidovými písničkami, poděkovali jednomu z posledních představitelů neokázalého hereckého chlapáctví, jaké kdy český film i divadlo měly.

Na začátku smutečního aktu vzala na sebe nelehký úkol promluvit k přítomným žena zesnulého Hana Gregorová. "Radek nenáviděl pohřby z hloubky své duše. Myslím, že by byl rád, kdybychom se všichni usmívali," řekla. Upozornila, že byl pravým Valachem. "I proto jsme rozloučení pojali s cimbálovkou v režii našich dětí. Netruchlete - on by to tak nechtěl. Buďme všichni rádi, že jsme mohli kus života kráčet vedle něj," dodala.

Mezi přítomnými byla spolu s rodinou například jeho bývalá manželka Jiřina Bohdalová, s níž natočil legendární trezorový snímek Ucho a po 40 letech se s ní na filmové plátno vrátil v romanci Vrásky z lásky. Dále přišli například režiséři Jiří Strach, Jiří Svoboda a Zdeněk Troška, herci Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Ivan Trojan, Eliška Balzerová, Jana Štěpánková, Pavel Zedníček, Václav Postránecký, Jan Kačer a Květa Fialová.
 
Vzdát poctu svému kamarádovi přišli také herci z divadla nesoucího jeho jméno. Z nich Petr Oliva a Karel Hábl zastoupí Brzobohatého v rolích, v nichž tam exceloval - první v komedii Klec bláznů, druhý v Tančírně. Byl tu i smutný režisér František Filip, který s Brzobohatým natočil tři desítky televizních filmů a seriálů včetně Cirkusu Humberto a F. L. Věka, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a zpěváci Eva Pilarová a Petr Janda.
 
Velká fotografie u katafalku i rakev byly netradičně laděny do oblíbené barvy zesnulého - modré. Květiny jako projev soustrasti poslali například prezidenti České i Slovenské republiky, předseda české vlády Petr Nečas, Parlament České republiky, ministerstvo kultury, města Dobruška, Valašské Meziříčí a Vrútky, Český klub olympioniků, Herecká asociace, ČTK, Český rozhlas i televize a scény, kde Brzobohatý hrál. Mezi nimi také Divadlo na Vinohradech, jehož členem byl od roku 1967 přes třicet sezon a ztvárnil tam čtyři desítky rolí. Tu poslední, Jindřicha II. ve hře Lev v zimě, si zopakoval na vlastní scéně v Opletalově ulici.
 
Během obřadu zazněly ze záznamu písničky, které měl Brzobohatý rád. První byla slavná Giorgia on My Mind, dalšími například písně v podání Karla Gotta, Václava Neckáře, Jarka Nohavici a Louise Armstronga. Doprovodily projekci ukázek z filmů, televizních i divadelních inscenací, v nichž Brzobohatý účinkoval. Dialogy se mnohdy vázaly na otázky života a smrti - tak jako úryvek z muzikálu Řek Zorba v Hudebním divadle Karlín.
 
"Děkuju všem strašně moc - ať žijou Valaši," řekl populární herec, když na jaře vstoupil do televizní Síně slávy TýTý. Na jeho slova dnes navázala cimbálová muzika a doprovodila v závěru houslistku Gabrielu Demeterovou v písni My jsme Valaši. Za jejích zvuků se za rakví zavřela opona a všichni ve smuteční síni, v jejím předsálí i na nádvoří dlouho tleskali.
 
zdroj: ČTK