Sobotka je proti požadavku Babiše projednat poplatky, druhý pilíř

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti požadavku ministra financí Andreje Babiše (ANO) na jednání o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici a o druhém pilíři důchodové reformy. Nevidí důvod měnit koaliční smlouvu. Sobotka to napsal ČTK v reakci na pondělní vyjádření šéfa hnutí ANO, že zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici i plánované odstranění druhého pilíře důchodové reformy byla chyba. KDU-ČSL se jednání nebrání, změny ale musí odsouhlasit všichni koaliční partneři. 

"Vláda musí pracovat, plnit svůj program, a ne se hádat. Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat," uvedl Sobotka, který je dnes na návštěvě Vídně. 
    
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek jednání o Babišových požadavcích nevyloučil, i on ale zdůraznil, že platí koaliční smlouva. Pokud by se měla změnit, musí se na tom shodnout všechny tři koaliční strany, sdělil ČTK šéf lidovců. KDU-ČSL zrušení poplatku za hospitalizaci už dříve kritizovala. 
    
V koaliční smlouvě se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly, že nebudou znovu zavádět poplatek za pobyt v nemocnici, který už předtím zrušil Ústavní soud. Druhý pilíř důchodové reformy, v němž si zájemci mohou část odvodů přesměrovat do vlastního spoření, chtějí koaliční strany sloučit se třetím. 
    
Babiš v České televizi zapochyboval i o tom, jestli je dobrý nápad zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se vládní koalice rovněž už dohodla. Nepovažuje to prý za ideální. 
 
zdroj: ČTK