Šéf psychiatrické nemocnice Opava rezignoval kvůli útoku ve Žďáru

Ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek rezignoval na svou funkci v souvislosti s útokem bývalé pacientky jeho zařízení ve škole ve Žďáru nad Sázavou, kde v úterý žena ubodala jednoho ze studentů a další lidi zranila. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle něhož Drábka tragédie velmi zasáhla. Na vládě vznikne pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo, uvedl také ministr.

"Ta situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka ta situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal," řekl novinářům Němeček po schůzce s Drábkem.
 
"Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci," zdůvodnil svou rezignaci pro ČTK sám Drábek. Zároveň podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," uvedl.
 
Už dříve ČTK řekl, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby, a proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl. Žena byla v ústavní péči kvůli tomu, že se v roce 2012 v Havířově pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku.
 
Němeček dnes také poznamenal, že Drábek svým rozhodnutím na sebe vzal kus spoluzodpovědnosti, ale chyb bylo podle něj v řetězci rozhodnutí mnohem více. "Já jenom doufám, že i všichni ostatní, kdo měli svůj díl spoluzodpovědnosti za to, co se stalo, se zachovají, tak jak se zachoval pan ředitel Drábek," podotkl také.
 
Variantou příštího postupu v podobných případech, jakým bylo propuštění útočnice, jsou podle Němečka detenční ústavy. Drábek mu ale řekl, že je to velký problém, protože soudy prý nemají k takovým rozhodnutím velkou ochotu.
 
Možné postupy zváží i vládní tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a školství. Do konce listopadu má vládě předložit hodnotící zprávu.
 
zdroj: ČTK