Provozovatelé hracích automatů chtějí povinnou registraci hráčů

Provozovatelé hracích automatů prosazují povinnou registraci hráčů. Příjemcům sociálních dávek by takový systém neumožnil hraní na automatech. Na závěr dnešní konference o hazardu, jeho sociálních dopadech a možnostech regulace v Senátu to ČTK řekl zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. Synot je zároveň členem sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Spelos. 

"Loterijní zákon trochu pokulhává, jeho změnám se nebráníme. Myslíme si, že by se měla zavést povinná evidence hráčů, například čipovými kartami. Pokud bude hrát někdo sociálně slabý, tak mu buď z pozice státu nedám příspěvek nebo mu jako provozovatel zastavím hru," přiblížil svou představu Valenta a odkázal například na kurzové sázení, kde je podle něj už nyní registrace sázejících běžná. 
    
Čipovou kartu by vydával provozovatel hracího zařízení, do seznamu hráčů by pak mohla nahlížet některá ze státních institucí. "Proto se musí změnit legislativa, aby stát do takových údajů nahlížet mohl," dodal Valenta, který sociálně slabé vidí v hernách nerad. "Takové hráče nechceme, nebudeme je vyhledávat a nebudeme je do heren pouštět. Pokud se změní zákon, tak uděláme naše zařízení pouze na čipové karty a sociálně slabým jednoduše hrát zakážeme. Bude to účinnější než plošné zákazy," poznamenal Valenta. 
    
Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které proti hracím automatům dlouhodobě bojuje, však v tomhle řešení vidí problémy. "Dostali bychom se do střetu, jak moc má stát lidi kontrolovat a do čeho všeho jim má mluvit. Myslím si, že daleko čistější by bylo zcela zakázat hazard v sociálně vyloučených lokalitách, než lidi buzerovat a kontrolovat jednoho po druhém," reagoval na návrh registrovat hráče Hollan. 
    
Právě v sociálně vyloučených lokalitách jsou automaty podle Hollana velký problém. "Lidé vyloučení na okraj společnosti, kteří navíc často dostávají dávky, tyto peníze potom nasypou do automatů. Kdyby nebyly v jejich okolí, tak by to měli těžší, protože ze svého ghetta tak často jinam nechodí," myslí si Hollan. 
    
Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun. Je v loňském roce vhodili gambleři do blikajících přístrojů zhruba 113 miliard korun, větší část peněz se hráčům vrátila zpátky na výhrách. Přesto podle statistik ministerstva financí hráči v automatech loni prohráli celkem 24,8 miliardy korun. Výherní hrací přístroje povolované obcemi loni provozovalo 340 firem. Hry povolované ministerstvem financí provozovalo 109 společností. Ke konci letošního září ministerstvo financí evidovalo celkem 60.650 technických herních zařízení. 
 
zdroj: ČTK