Přibývají kandidáti na senátory

Kandidátů na senátory přibývá, na odevzdání přihlášek mají ještě týden. Největší výběr by podle zjištění zpravodajů ČTK mohli mít lidé na Chomutovsku, Litoměřicku nebo Náchodsku. Předpokládá se, že o 27 míst v horní komoře se podobně jako v minulých letech přihlásí zhruba dvě stovky uchazečů. První kolo senátních voleb se uskuteční společně s výběrem krajských zastupitelů v půli října.

Minimálně devět protikandidátů by měl mít ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který obhajuje senátorský mandát na Litoměřicku. Mezi jeho soupeři budou poslanec Jiří Šlégr, bývalý šéf úřadu vlády Ivan Přikryl nebo někdejší místopředseda VV Tomáš Jarolím. Stejně početné konkurenci by měl čelit senátor Petr Pakosta (dříve ODS) na Náchodsku. K jeho soupeřům mají kromě hejtmana Lubomíra France (ČSSD) patřit tři poslanci a tři bývalí senátoři včetně exministra životního prostředí Bedřicha Moldana (za TOP 09).

Tradičně k nejsledovanějším bude patřit výsledek známých osobností mimo stranické struktury - například podnikatele Tomia Okamury na Zlínsku, bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové v Brně, herce Ladislava Županiče na Prostějovsku, bývalého šéfa hasičů Miroslava Štěpána na Náchodsku nebo golfisty Alana Babického, který kandiduje za národní socialisty na Benešovsku.
 
V Praze se o zvolení pokouší s podporou lidovců, zelených a České pirátské strany bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jehož upozornění na údajnou korupci nakonec vedlo k odchodu ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).
 
Sociální demokraté do senátních voleb nasadili opět řadu svých krajských politiků včetně čtyř hejtmanů. Na jihu Čech přesvědčili ke kandidatuře exministryni Miladu Emmerovou, která zvažovala nominaci za zemanovce. Ti získali ale naopak senátorku Jiřinu Rippelovou, které ČSSD nedala možnost obhajovat mandát na Domažlicku. Občanští demokraté do voleb kromě Vondry a Županiče navrhli do Senátu například bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka.
 
V senátních volbách bude ČSSD obhajovat svou většinu v horní komoře, ODS může přijít o více než polovinu svých nynějších senátorů. Sociální demokraté budou vítězství obhajovat jen v šesti obvodech, občanští demokraté ve 14. O tři mandáty bude usilovat pětičlenný senátorský klub TOP 09 a STAN, kterému v případě neúspěchu hrozí zánik. Stejně jsou na tom i lidovci, kteří mají v klubu šest senátorů. Komunisté si budou chtít udržet jedno ze svých dvou křesel v horní komoře, Severočeši.cz mohou ve volbách jen přidat další ke svým dvěma senátorům.
 
zdroj: ČTK