Při prodeji pozemků na Opatově přišla Praha údajně o 78 mil. Kč

Praha prodala před dvěma lety pozemky na Opatově údajně výrazně pod cenou. Městu tak mohla vzniknout škoda asi 78 milionů korun, tvrdí náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podal kvůli tomu trestní oznámení. Jedná se o pozemky u metra Opatov, na kterých by měl vyrůst autobusový terminál.

Praha v roce 2010 prodala 38.000 metrů čtverečních firmě Starochodovská, a.s., která podle Hudečka zřejmě vznikla jen za účelem odkupu těchto pozemků. Firma za pozemky zaplatila zhruba 1900 korun za metr čtvereční. Tržní cena srovnatelných pozemků je ale podle cenové mapy a odborných posudků, které si Praha nechala zpracovat, minimálně dvojnásobná.

"Jedná se o naprosto evidentní rozkrádání veřejných prostředků," uvedl Hudeček. Podal proto trestní oznámení na lidi, kteří jednali za společnost Apogeo Esteem, která vypracovala podhodnocený posudek. Jedná se o soudní znalkyni Andreu Paslerovou a znalce Ivana Korčáka. Hudeček žádá policii, aby prověřila také činnost firmy Starochodovská.
 
Trestní oznámení míří rovněž k pražskému magistrátu, na jehož straně mohlo být podle Hudečka také pochybení. Prodeje pozemků měl na starosti odbor obchodních aktivit, jehož ředitelem byl tehdy Peter Ďurica, který musel magistrát po volbách na podzim 2010 opustit. Ďurica je pod nevýhodnou smlouvou podepsán, podle Hudečka navíc odbor zastupitelům zatajil, že se o pozemky ucházel i jiný zájemce, který byl ochoten zaplatit o pět milionů korun více.
 
Oznámení se týká trestných činů úplatkářství, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku, podání nepravdivého znaleckého posudku, pletichy při zadání veřejné zakázky a podvodu.
 
"Jestli byli do tohoto spletitého podvodu zapleteni i další zaměstnanci města či s nimi spříznění lobbisté a podnikatelé, nechť odhalí až policejní vyšetřování," dodal Hudeček.
 
Podle advokáta Vladimíra Zoufalého by se Praha mohla domáhat také náhrady škody, případně i zneplatnění celého prodeje. Zoufalý se domnívá, že se při prodeji udělalo i několik neobvyklých kroků. Například to, že o prodej pozemků požádala společnost Starochodovská ještě před tím, než byla zapsána do obchodního rejstříku. Rada prý také souhlasila s prodejem před uplynutím lhůt, kdy se k prodeji mohli vyjádřit jiní zájemci.
 
zdroj: ČTK