Při nehodách zahynulo loni 681 lidí, nejméně od roku 1961

Při nehodách na českých silnicích zahynulo loni 681 lidí. Bylo to o 26 méně než v roce 2011 a číslo je nejnižší od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku. Loňskou bilanci představil dnes novinářům šéf dopravní policie Leoš Tržil. Tragické následky podle něj výrazně klesají zejména posledních pět let.

Těžké zranění utrpělo loni 2986 lidí, což je o 106 méně než v roce 2011. Nárůst ale podle něj statistika ukázala u počtu nehod, lehce zraněných a u hmotné škody.

Hlavním důvodem vážných nehod je podle Tržila situace, kdy se řidič nevěnuje dostatečně provozu, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky nebo nedodrží bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.
 
Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel uvedl, že nejvíce úmrtí se stalo na silnicích mimo dálnice. Příčinou je podle něj mnohdy špatný stav silniční sítě. Zmínil se také o číslech souvisejících s motorkáři - polovinu jejich nehod prý zaviní ostatní řidiči, když jim například nedají přednost. Ohledně bezpečnosti si mají podle něj dát pozor také cyklisté, protože devět z deseti jejich nehod má za následek zranění hlavy kvůli tomu, že si cyklista nenasadil helmu.
 
Z hlediska tragických následků byl loni nejhorším měsícem srpen, který si vyžádal 74 životů, v červnu a v červenci zahynulo 66 lidí. Naopak nejmenší počet mrtvých policejní statistiky zaznamenaly v únoru, kdy přišlo o život 29 lidí.
 
Mezi nejhorší roky patří dlouhodobě 1969, kdy zahynulo 1758 lidí, a rok 1994 s 1473 usmrcenými. Od roku 2007, kdy se stalo obětí nehody 1123 lidí, počet usmrcených klesá.
 
zdroj: ČTK