Praha zpřístupňuje parky, zákaz dál platí pro část Stromovky

V Praze začíná být přístupná většina městských parků. Zákaz vstupu do nich platil od 4. června, kdy povodně a dlouhotrvající deště silně podmáčely půdu a hrozil pád stromů. Lidé tak opět mohou například do sadů Na Jezerce v Praze 4, otevřeny jsou i tři hlavní parky v Praze 8. Ode včera je opět přístupný i Průhonický park, zákaz vstupu ale stále platí do zahrady Kinských a části Stromovky, uvedla mluvčí pražského magistrátu Iva Vojtková.

"Vláda zrušila nouzový stav na území Prahy a stav nebezpečí vyhlášený primátorem. Zrušením krizového stavu pozbývají platnosti všechna rozhodnutí primátora vydaná v době trvání krizového stavu," uvedla Vojtková s tím, že je nyní na starostech městských částí, zda dosud uzavřené parky otevřou, nebo ne.
 
Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové jsou v Praze 1 zpřístupněny veřejnosti všechny parky kromě Střeleckého a části Slovanského ostrova. V Praze 4 už byly otevřené Sady Na Jezerce. Osmá městské části uvolnila vstup do tří dosud uzavřených parků - do Kaizlových sadů, na Karlínské náměstí i do sadů před Invalidovnou. Přístupný je opět i zámecký park v Praze - Čakovicích.
 
V Praze 5 jsou otevřeny parky Mrázovka a Santoška, v obou ale platí dílčí uzavírky. V Mrázovce totiž spadly tři vzrostlé stromy a některé další musí být ještě odstraněny. "V parku Santoška je vzhledem k historicky raženému tunelu Mrázovka nutno zajistit svah. Svahy jsou velmi prudké, proto budeme v nadcházejících dnech nejen uklízet, ale také instalovat geomříže, které svah upevní," řekla ČTK mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.
 
Otevřen byl včera i Průhonický park, sdělil ČTK Dalibor Matušinský z Botanického ústavu Akademie věd, který park spravuje. Rozvodněný Botič na přelomu května a června kompletně zaplavil údolní část parku a napáchal škody na parkových cestách, vodních plochách, jezech, loukách a porostech. V důsledku podmáčení spadlo několik desítek mohutných stromů, jeden z nich usmrtil 3. června ženu venčící v parku psa.
 
Zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob platí pro zahradu Kinských, a to do pondělí 24. června do 8:00. "V případě Královské obory - Stromovky byla vymezena oblast, pro kterou tento zákaz bude platit až do 7. července," uvedla mluvčí. Lidé najdou mapu se zavřenou částí parku na webu magistrátu.
 
Od začátku června bylo v metropoli uzavřeno asi 30 parků a lesoparků.
 
zdroj: ČTK