Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

Praha 13

21. 06 2010 | Městská část Praha 13 patří mezi populačně nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Leží v jihozápadní části Prahy na trase metra B, při vyústění dálnice Praha-Plzeň a blízko od letiště. Zaujímá plochu přibližně 1 500 hektarů a žije v ní téměř 58 tisíc obyvatel.

Městská část Praha 13 patří mezi populačně nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Leží v jihozápadní části Prahy na trase metra B, při vyústění dálnice Praha-Plzeň a blízko od letiště. Zaujímá plochu přibližně 1 500 hektarů a žije v ní téměř 58 tisíc obyvatel.

Praha 13 se nachází se na území starších obcí a usedlostí Jinonice, Butovice a Stodůlky, kde v 80. a 90. letech 20. století vznikly velké sídlištní komplexy – Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada. Ty spolu s blízkou obcí Třebonice vytvořily samostatnou městskou část.

K nejvýznamnějším historickým památkám se řadí pseudogotický kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách s farou, hřbitovem a školou, malebný pozdněrománský kostelík sv. Jana a Pavla s hřbitůvkem Na Krtni, ke koloritu patří náves v Třebonicích, několik zachovalých zemědělských usedlostí ve Stodůlkách a původní zástavba na Malé Ohradě.

Nejmodernější architekturu naleznete v okolí Slunečního náměstí v Nových Butovicích. Za návštěvu stojí atraktivní kruhová budova radnice z roku 2003, která bývá pravidelně dějištěm koncertů a výstav. V blízkosti stojí moderní kostel - Komunitní centrum sv. Prokopa a řada bytových a administrativních budov. Známou dominantou je nadzemní tubus metra, které spojuje Prahu 13 s centrem od roku 1994.  Největší část městské části tvoří sídliště, často navržená do čtvercových bloků s vnitřní zelení nebo kruhových rondelů s klidovými zónami a dětskými hřišti.

Přes svůj městský ráz je Praha 13 v těsném objetí s přírodou – na jihu je lemována přírodní rezervací Prokopské údolí a národní přírodní památkou Dalejský profil, na severozápadě se zase nachází revitalizované prameniště a údolí Motolského potoka. Zelenou páteří procházející napříč městskou částí je citlivě vybudovaný Centrální park. Protéká jím Prokopský potok s několika retenčními nádržemi a začíná zde mezinárodní cyklotrasa Greenways Praha - Vídeň.

Díky mládí svých obyvatel a aktivitám mnoha spolků a sdružení žije Praha 13 množstvím kulturních, společenských a sportovních akcí - od tradičního masopustu až k rockovému Koncertu pro park, pořádanému vždy poslední den prázdnin. Kulturní Mekkou je celopražsky významný Klub Mlejn s nepřetržitou pestrou nabídkou hudebních a divadelních představení a festivalů.  Sportovce může přilákat v zimní sezóně Školní zimní stadion Bronzová, celoročně aktivity Sokola Stodůlky a mnoha dalších sportovních zařízení. Kromě toho se Praha 13 stala sídlem řady supermarketů, autosalónů, obchodů a služeb.

Zveme vás k návštěvě Prahy 13!

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO