Praha 13 - místo pro život, nebo boj o přežití?

Přestože obyvatelé na sídlišti Velká Ohrada zápasí s kritickým nedostatkem parkovacích míst, vedení městské části Praha 13 svévolně a bez rozmyslu v minulosti svolilo k prodeji pozemku pod bývalým supermarketem "Včela". Doveloper zde nyní nechce postavit garážový dům, jak by se dalo očekávat, ani supermarket, jak městu kdysi SLIBOVAL, ale chce zde stavět další BYTY.

Přestože obyvatelé na sídlišti Velká Ohrada zápasí s kritickým nedostatkem parkovacích míst, vedení městské části Praha 13 svévolně a bez rozmyslu v minulosti svolilo k prodeji pozemku pod bývalým supermarketem "Včela". Doveloper zde nyní nechce postavit garážový dům, jak by se dalo očekávat, ani supermarket, jak městu kdysi SLIBOVAL, ale chce zde stavět další BYTY.

Místo zchátralé Včely vyrostou další byty.
Městská část Praha 13 v roce 2007 bez námitky souhlasila s prodejem pozemku pod bývalým supermarketem Včela na Velké Ohradě a umožnila tak jeho prodej od Magistrátu soukromé společnosti za 3,8 miliónu korun. Firma sice původně slibovala, že ve Včele obnoví supermarket, nyní však přišla s plánem vystavět na tomto prostoru údajně až šestipatrový dům s byty a nebytovými prostory. Jako jakési "odškodné" pak nabídla nespokojeným občanům Velké Ohrady možnost odkoupení 25 garážových stání za 350.000 Kč. Pro obyvatele sídliště však 25 míst představuje pouhé pomyslné "plivnutí do moře".
Paradoxem přitom zůstává, že možná rizika plynoucí z prodeje pozemku předjímala Strana zelených (SZ) již v roce 2007. Při projednávání prodeje pozemku pod "Včelou" na Zastupitelstvu hlavního města Prahy upozornila zastupitelka Zuzana Drhová (SZ), že prodejem pozemků město ztrácí dost významně kontrolu nad tím, jak se pozemky využijí.  Městská část si podle Drhové bere příležitost využít tento pozemek pro řešení parkování. "Musím se podivit, že MČ Praha 13 k tomuto dala kladné stanovisko," řekla již před dvěma lety Drhová. Proti prodeji pozemku soukromé firmě hlasovali tehdy pouze tři zastupitelé hl. m. Prahy (všichny za Stranu zelených), 40 zastupitelů bylo pro a 13 se zdrželo hlasování.
 
Sídliště Velká Ohrada: Místo, kde lidé při parkování bojují doslova s milimetry; pevnost, která je večer téměř nedostupná pro sanitky a hasiče; v čase, kdy se sliby o městě pro život mění v boj o přežití.
Radní Prahy 13 se tehdy patrně vůbec nepokusili vyjednat jinou logičtější možnost, a sice odkoupit od soukromé firmy betonové torzo, jež samo o sobě již tehdy mělo patrně hodnotu stavební sutě, a využít tak pozemku ve vlastnictví hl.m.Prahy ku prospěchu současných obyvatel. Tedy vybudovat na něm například parkovací dům. "S úplatným převodem pozemků MČ Praha 13 souhlasí," uvádí se v důvodové zprávě k prodeji pozemků z roku 2007. Stejně tak je v ní uvedeno že objekt bude využit dle stávajícího účelu, tedy jako supermarket. Náměstek primátora Pavel Klega (ODS) tehdy zpochybnil možnost, že by daly problémy s parkováním prostřednictvím pozemku o výměře 1889 m2l. "Možná MČ Praha 13 chtěla objekt koupit, možná ho zbourat, ale takový záměr nepředložila. Ani nevím, zda by tento subjekt chtěl objekt prodat MČ Praha 13," řekl Klega.
Každopádně, jedno je jisté, městská část Praha 13 raději souhlasila s prodejem lukrativního pozemku soukromému investorovi, než aby se pokusila vyjednat odkoupení jeho betonového torza, které nyní stejně investor zbourá. Následky tohoto ukvapeného prodeje nyní ponesou obyvatelé sami.
Proti plánům investora se postavila rázně i místní občanská sdružení. "Požadujeme, aby aby pozemek pod bývalou Včelou byl využit k vybudování parkovacího domu a tom byl informován investor," napsal vedení Radnice Aristidis Skondrojanis za Občanská sdružení Velká Ohrada a Vize 2010.
Podle Skondrojanise na Velké Ohradě hrozí přetížení komunikace Červeňanského, a to v kontextu staveb jako jsou Dvojčata, plánovaný plavecký bazén a depozitář Uměleckoprůmyslového muzea a ... "nevíme co ještě jiného nás čeká", píše zastupitelům Skondrojanis.Taky v tomto případě platí, že naše občanská sdružení jsou připravena tomuto záměru se bránit použitím všech zákonných a především občanských prostředků, dodává.
Majiteli zchátralé Včely občanská sdružení navrhují dvě varianty možného řešení:
1. Přehodnocení záměru výstavby bytového domu na záměr výstavby podzemních a nadzemních garáží, a to ve spolupráci s MČ P13, občanskými sdruženími a občany Velké Ohrady.

2. Nabídnout Městské části Praha 13 nebo Magistrátu hl.m.Prahy nemovitost ke zpětnému odkupu.