Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Podle sčítání žilo v Praze přes půl milionu svobodných lidí

25. 01 2012 | V hlavním městě žije víc než půl milionu svobodných. Jejich počet se za posledních deset let zvedl skoro o 17 procent. Dalších 146.500 lidí je rozvedených. Přibylo jich téměř o pětinu. Naopak výrazně ubývá v metropoli těch, kteří žijí v manželství. Vyplývá to z předběžných výsledků sčítání lidu, které v pondělí novinářům představila šéfka pražské části sčítání Eva Vojtová. Zda a jak se proměnil model rodiny, nedokážou statistici ale zatím říct. Ukážou to až definitivní výsledky.

Podle předběžných zjištění žilo v Praze 1,27 milionu lidí. Dvě pětiny z nich - přesně 509.093 - byly osoby svobodné. Necelých 13 procent obyvatel hlavního města tvoří děti. V metropoli tak bylo 1,11 milionu osob nad 15 let. Výpočet ukazuje, že mezi patnáctiletými a staršími Pražany a Pražankami mohlo být 346.700 svobodných.

"To, že je v Praze poměrně hodně svobodných mužů a žen a rozvedených, ještě neznamená, že jako rodina spolu nežijí," podotkla Vojtová. Podle ní bude zřejmé, jak model rodiny v hlavním městě vypadá, až z údajů o domácnostech. V minulých sčítáních byl ale podíl jednočlenných domácností poměrně vysoký, dodala šéfka pražského sčítání.

Za posledních deset let se řady svobodných rozšířily o víc než 86.300 osob. Rozvedených přibylo o 27.000. Svobodných bylo 44 procent Pražanů a 36 procent Pražanek. Desetina pražských mužů a 13 procent pražských žen bylo pak rozvedených. Větší podíl žen po rozvodu byl v Česku jen v Ústeckém kraji, kde překročil 14 procent. Rozvedené ženy se podle Vojtové mohou do Prahy stěhovat proto, že tu mají víc pracovních příležitostí.

V manželství žilo necelých 42 procent Pražanů a 38 procent Pražanek. Jejich podíl, ale i počet se postupně snižují. Svobodných mužů je nyní dokonce víc než ženatých. "Výrazně klesá počet osob, které žijí v manželství. Je to jak v republice, tak v Praze," uvedla Vojtová.

Loni za první tři čtvrtletí se v Praze konalo necelých 5000 svateb. Odehrálo se také skoro 2300 rozvodů. Za celý rok 2010 evidovali statistici v metropoli kolem 6000 sňatků a zhruba 3500 rozvodů.

Velkou skupinu tvoří v hlavním městě i lidé, kterým partner či partnerka zemřeli. V Praze tak žilo zhruba 69.500 vdov a přes 14.100 vdovců. Je jich ale méně než před deseti lety.

zdroj: ČTK

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO